Karışık Tavuk Yemi

Tavuklar diğer kuşların aksine yem konusunda pek seçici değillerdir. Hatta insanlardan bile daha az seçicilerdir

 

Tavuklar diğer kuşların aksine yem konusunda pek seçici değillerdir. Hatta insanlardan bile daha az seçicilerdir. Fakat yiyebilecekleri her şeyi tavuklara yem olarak vermemiz sağlıkları açısından iyi değildir. Tavuklar ne kadar her şeyi yiyebilseler de daha sağlıklı olmaları için ihtiyaçları olan besinler tercih edilmelidir. Tavuk yetiştiren kişiler tavukları için en sağlıklı ve kaliteli besini tercih etmeleri gerekmektedirler.

 

Tavuklar Neye İhtiyaç Duyarlar?

Tavuklar hayatlarını daha sağlıklı devam ettirebilmeleri için doğada ihtiyaç duydukları besin değerleri vardır. Tavukların başta ihtiyaç duydukları şeyler; Mineraller, protein ve protein çeşitleri, kalsiyum karbonhidrat, kalsiyum, vitaminler ve çeşitli elementler. Tavuklar 0 – 12 haftalıkken 2.800 kcal ihtiyaç duymaktadır. 12 – 18 haftalıkken 2.850 kcal ihtiyaç duyarken 18. Haftadan sonra ise 2.900 kcal ihtiyaç duymaktadır. Bu kalorileri ihtiyaç duydukları besin değerleri ile gidermeleri gerekmektedir.

 

Karışık Tavuk Yemi Ne İçerir?

Tavuklar ve civcivlerin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. İhtiyaç duydukları kalori değeri ve besinler değişiklik göstermektedir. Karışık civciv yemi; %25 kırık buğday, %20 ayçiçeği, %20 mısır, %15 fulfet (yağlı soya), %15 soya tohumu küspesi, %2 mermer tozu ve %3 tuz içermektedir. Karışık yemler civcivlerin ihtiyaç duydukları besin değerlerine göre hazırlanmaktadır.

Karışık tavuk yemi; %40 kırık buğday, %20 ayçiçeği, %20 mısır, %7,5 fulfet (yağlı soya), %2 mermer tozu, %3 tuz içermektedir. Karışık tavuk yemi ve karışık civciv yeminin farklı olmasının sebebi civcivlerin ve tavukların ihtiyaç duydukları kalori ve besin değerinin farklı olmasıdır.

Bu besinlerin dışında yemler bazen %0.09 lisin, %0.17 soda, %0.18 Methyonin, %0.14 toksin bağlayıcı, %0.20 robiform gibi maddeler de içerebilmektedir.

 

Tavuklar Yem Dışında Ne Yer?

Tavukların yem dışında tüketebilecekleri çok çeşitli besin vardır. Tavukların hem sevdiği hem de sağlıklı besinler vardır. Bunlardan en önemlileri yeşil sebzeler; brokoli, marul, salatalık, lahana. Bu yeşil sebzelerin tavuk beslenmesine dahil edilmesi tavuklar için çok sağlıklıdır. Bu yeşil sebzeler dışında tavukların tükettiği besinler de vardır. Tavuklar patlamış mısır, kuru üzüm, yaban mersini, peynir, pilav, kiraz, kabak, et, muz kabuğu gibi besinleri de tüketebilmektedirler.