Güvercinlerde E-Coli Nasıl tedavi edilir

HASTALIK ADI e-Coli 

HASTALIK NEDENİ Bakteri

 • Durgunluk, Kayıtsızlık
Genel olarak Durgun ve kayıtsızdır
 • Tüy Kabartma
Tüy Kabartma barizdir
 • Ateş
Yok
 • İshal
Yeşilimsi ve Sarı Tonlarda, kötü kokulu
 • Kusma
Yok
 • Solunum Problemi
Yok
 • Yem – Su
Yeme karşı isteksizdir
 • Ağırlık Kaybı
Belirgin
 • Performans Kaybı
Çok Belirgin
 • Yara – İltihap
Yok
 • Ölüm Riski Tedavi edilmezse ölüm olabilir.
 • İnsana Bulaşma Riski Yoktur

Tedavi Antibiyotik ve destek tedavisi uygulanır.

Musluk Suyu Kullanmayın, Her gün temiz, taze su verin. Klorlu Su Antibiyotik etkisini azaltır.
Tedavi Sırasında Grid ya da Mineral vermeyin Antibiyotiklerin etkisini azaltır.

Adeno Extra Mıx 100Gr

Dac Adeno Extra Mıx Ne işe Yarar

Dac Adeno Extra Mıx Ne işe Yarar

 

Adeno-Coli Sendromu ve Koksidiyoz tedavisi ,Genç kuş hastalığı(Adeno vürüs) için mutlaka kullanılması gereken özel bir üründür

Trimethoprim ve Sulfa kombinasyonu, birlikte bakteri yok edici geniş spektrumlu bir etki sağlar. Her iki antibiyotik de farklı şekillerde müdahale eder. Bu kombinasyon, Adeno-Coli Sendromu ve Koksidiyoz’a karşı aktiftir.

 

ENDİKASYONLAR:

– Salmonelloz (Paratyphus)
– Koksidiyoz
– Bağırsak enfeksiyonları

 

Ayrıntılar:

 

Kuşlarda karaciğer, üst solunum yolları ve bağırsak mükozası üzerinde etkileri görülmektedir. Buralarda ateş yaratır. Hastalığın karakteristik belirtisi vücut dokularından herhangi birinde anormal büyüme ve tümör benzeri oluşumların meydana gelmesidir. Bu durum özellikle genç yavrularda kendini gösterir. Bunun yanı sıra sık sık kusma ile birlikte sarı – yeşil renkli bir ishal gözlenir. Kuşların uçma isteklerinde bir azalma ve performans düşüklüğü vardır. Özellikle dişi kuşlarda kusarak yavru beslemenin arkasından görülen aşırı kilo kaybı ve güçten düşme durumlarında adenovirus’den şüphelenilebilir. Virüsün vücuda girmesini takiben bütün bu belirtiler, 1 gün gibi kısa bir sürede hepsi birlikte ortaya çıkabilir.

E-coli: Yeşilimsi ve sarı tonlarında sulu ishal ile kendini gösterir. Dışkının kokusu normalden daha kötüdür. Yeme karşı isteksizlik, aşırı ve çabuk zayıflama, kuruma, kayıtsızlık, durgunluk dikkat çekicidir. Hastalığın ileri aşamalarda mikrobun vücudun diğer organlarına yayılmasına bağlı olarak kanatta tutulma ve ayakta tutulma gibi durumlara bağlı olarak gelişen uçamama, topallama ve yürüyememe halleri gözlenebilir. Çok karmaşık yapılara sahip olan ve çeşitleri fazla olduğundan teşhisi de zor olan E-Coli’nin ve diğer zor bakterilerin yok edilmesinde kullanılır.
Coccidiosis: Coccidia adı verilen mikroskobik bir bağırsak parazitinin neden olduğu hastalıktır. Hasta kuşlarda koyu kayve rengimsi yumuşak ve çok sulu bir dışkı vardır. Halsizlik,uyuşukluk ve ağırlık kaybı dikkat çekicidir. Kanlı ishal olarak bilinir. Başta yavru güvercinlerin gelişimi dahil tüm kuşların performanslarını zayıflatıp tüm hastalıklara davetiye çıkaran koksi mikrobunun kurutulması içindir. Bu mikrop iç organlara yerleşir. Özellikle sindirim kanallarını tahrip ederek ishale yol açar. İshal yüzünden güvercin yediği hiçbir yemden faydalanamaz. Bunun doğal sonucu olarak zayıf düşer. Kuruma ve titrebaş dahil tüm hastalıklara karşı savunmasız kalır. Yarış güvercinlerimiz çok çeşitli yem yemelerine karşın bu mikrop yüzünden tam gıdayı alamazlar.

Kullanım Şekli

2 litre içme suyuna 5 gram ilaç karıştırılır. Kümesteki bütün kuşlara toplu olarak verilerek tedavi uygulanır.
Tedavi Süresi
5 – 7 gün süre ile kullanılır.

Not
Hergün taze ve soğuk su içerisine katılır.Şebeke suyu/musluk suyu kullanmayınız.
Tedavi sırasında Grit ve Mineral taş verilmemelidir.
Tedavi sonrası mutlaka probiyotik takviyesi yapılmalıdır.

https://www.malatyayem.com/urun/adeno-extra-mix/
Coccı Gell 100Gr

Pantex Holland Coccı Gell (Sarı Kapak)

Pantex Holland Coccı Gell (Sarı Kapak)

Güvercin kanarya muhabbet papağan saka finch ve doğa kuşları için Coccidia adı verilen mikroskobik bir bağırsak parazitinin neden olduğu bir hastalıktır.Hasta kuşlarda yumuşak ve çok sulu bir dışkı vardır.Halsizlik.uyuşukluk ve ağırlık kaybı dikkat çekicidir.
Başta yavru kuşların gelişimi dahil tüm kuşların performanslarını zayıflatıp tüm hastalıklara davetiye çıkaran koksi mikrobunun kurutulması içindir.Bu mikrop iç organlara yerleşir.Özellikle sindirim kanallarını tahrip ederek ishale yol açar.
İshal yüzünden kuşların yediği hiçbir yemden faydalanamaz.Bunun doğal sonucu olarak zayıf düşer kuruma.titrebaş dahil tüm hastalıklara karşı savunmasız kalır.Yarış güvercinlerimiz çok çeşitli yem yemelerine karşın bu mikrop yüzünden tam gıdayı alamazlar.
Dışkılarında parçalanmış yem parçaları gözlenir.Tüm güvercinler yarış ve şov dönemleri hariç ishal konusunda kontrol altında tutulmalıdır.Cocci-Geel ishale yol açabilecek diğer tüm bakteri yükünü de ortadan kaldırır.

Özelliği:

Yumuşak ve çok sulu bir dışkı vardır.Halsizlik.uyuşukluk ve ağırlık kaybı dikkat çekicidir. Mikrop bağırsak paraziti iç organlara yerleşir ve sindirim kanallarını tahrip eder. Kuşların güçsüz düşer bütün hastalıklara savunmasız kalır.Cocci mikrobunun kurutulması içindir
Kullanımı: 2 litre suya 8 gr verilir

Tedavi süresi:

5 gün süreyle kullanılır. koruyucu olarak haftada 2 gün verilir
,
https://www.malatyayem.com/urun/cocci-gell-100gr/
Virkon S Dezenfektan - 1 Kg

Virkon S Geniş Spektrumlu Virüsidal Dezenfektanı Faydaları

   Virkon S Geniş Spektrumlu Virüsidal Dezenfektanı


• Virkon S dengelenmiş ve stabilize edilmiş peroksijen bileşimleri, organik asitler ve inorganik tampon sisteminden oluşan toz bir üründür.Sağlık bakanlığı onaylı ürünümüz şuan Türkiye de tek olma özelliğine sahiptir..
• Virkon S in sahip olduğu yüksek surfaktan seviye, asidik ve oksitleyici etki ile mikroorganizmalarda yıkım meydana getirir böylece dezenfeksiyon sağlar ve hiçbir zaman direnç kazanmaz.
• İnsan ve hayvanlarda etkili bilinen 23 virüsve bakteri ailesine karşı Virkon S  çok etkilidir.
• Virkon S insanlar, hayvanlar ve çevre için güvenle kullanılabilecek üründür.
• Virkon S OIE listesindeki hastalıklara karşı kullanılması önerilen bir üründür.
• Tahta gibi gözenekli yüzeylerde yüksek organik kirlilikte, sert sularda ve düşük ısıda bile Vİrkon S in etkinliği kanıtlanmıştır.
• Virkon S toksik değildir, % 1 lik solüsyonu deri ve göz için zararlı değildir.

Virkon S Dezenfektan

 Eksiksiz kontrol sağlar– hava, yer ve su sistemi dezenfektanıdır.
– Tek aşamada temizlik ve dezenfeksiyon sağlamak için yüzeylere ve ekipmanlara uygulanabilir – 1:200 oranında seyreltildiğinde AOAC deterjan sanitizer testini geçer.
Hayvan barınakları, yemlik, alet ve ekipman dezenfeksiyonunda, nakil araçlarının dezenfeksiyonunda, ayak ve tekerlek havuzlarında, kümes,kuluçkahane ve kesimhane dezenfeksiyonunda, veteriner muayenehanelerinin ve pet hayvanları yaşam alanlarının dezenfeksiyonunda, toplu kuş kümeslerinde,mandıralar ve süt üretimte sislerinin dezenfeksiyonunda, depo ve seraların dezenfeksiyonunda ve akuakültür ekipmanlarının dezenfeksiyonunda kullanılır

Virkon S Dezenfektan – 1 Kg

Tarimsan Diazyme 256A Probiyotik ve Multienzim Takviyesi 1kg

Tarimsan Diazyme 256 Faydaları

Tarimsan Diazyme 256A

Probiyotik ve Multienzim Takviyesi 1kg

DI-A-ZYME 256 P ve DI-A-ZYME 256 PS içeriğindeki enzimler ve bağırsak flora düzenleyici bileşenleriyle kanatlı hayvanların sindirim sistemini düzenlemek için özel olarak geliştirilmiş bir premikstir. Bağırsak mikroflorasını iyileştirmek, sindirim sağlığını stabilize ve optimize etmek için dengeli bir şekilde formüle edilmiştir. Canlı mikroorganizmalar ve enzimler aracılığıyla hayvanların sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık fonksiyonu için ihtiyaç duyduğu güçlü korumayı sağlamaktadır. Sindirim sistemi gelişmemiş kanatlıların olması beta-glukan ve arabinoksilan gibi Nişasta Olmayan Polisakkaritleri (NOP) parçalayabilecek enzimlere sahip olmamaları nedeni ile yemlerden yeterince yararlanamazlar.

Tarimsan Diazyme 256A

FAYDALARI

Sindirim sistemini düzenler ve dengeler.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara direnç sağlar.

İştahı açarak, yemden yararlanma oranını (FCR) iyileştirir.

Besinlerin sindirimini hızlandırarak yumurta verimini arttırır.

Yumurta kalitesi, yumurta kabuğu ve ağırlığını iyileştirir.

Hayvan sağlığını stresin olumsuz etkilerine karşı korur.

KULLANIM ŞEKLİ VE MİKTARI

Yem formu: Ton yeme 1 kg.

AMBALAJ: Yem formu 25 kg. torba

Üretici firma: Tarımsan Kimya A.Ş.

Tarimsan Diazyme 256 Probiyotik ve Multienzim Takviyesi 1kg

Pantonic 1Lt Sıvı Vitamin Özel Ürün

Pantonic Vitamin Faydaları

 

Pantonic Vitamin Faydaları

Yüksek oranda; Pantotenik asit (Vitamin B5) yanında, temel amino asitleri, A, D, E, K ve B grubu vitaminleri ve bağışıklık sistemi geliştirici nükleotidleri bir arada içeren sıvı tamamlayıcı yemdir.

Kullanım Amacı:

 • Yüksek distilasyon teknolojisi ile konsantre edilen Pantonic içme sularına kolaylıkla karışır. Dipte tortu bırakmaz.
 • Yağ fazı ve su fazı ayrımı yapmaz. Damlalıkları tıkamaz.
 • Kullanılan kaplarda biyofilm oluşturmaz. Hayvanlar iştahla içerler.
 • Pantonic; iştahı ve yemden yararlanmayı artırır, sindirim sistemindeki florayı ve bağışıklık sistemini destekler.
 • Pantonic; Genç hayvanlarda (Buzağı, kuzu, tay, deve yavrusu, tavuklarda) büyüme ve gelişmeye katkı sağlar.
 • RNA’dan Enzimatik hidroliziz yolu ile elde edilen Pantonic içerisindeki Nükleotidlerin hayvanlarda RNA ve DNA sentezini hızlandırdığı bağışıklık sistemini güçlendirdiği, bakteriyel enfeksiyonlara direnci arttırdığı ve sindirim sisteminin gelişmesine katkıda bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Nükleotidler; ishal veya gıda yetersizliğinden sonra barsak iyileşmesini hızlandırır, büyüme oranını artırır.
 • Nükleotid içerikli Pantonic ineklerde; karaciğer yağlanmalarını engeller, verimin gelişmesine katkı sağlar, gebelikte ve lohusalıkta beslenme dengesizliklerini giderir.
 • Besi sığırlarında büyümeye gelişmeye ve randıman artışına katkı sağlar.
 • Elektrolit, vitamin A, D, E, K ve tüm B grubu vitaminler, Vitamin B5 ve nükleotidler; tavukların, hindilerin büyüme potansiyelini geliştirir.  Stres, diyet değişikliği ve hastalık durumlarında bağışıklık sistemini destekler. Mortalite oranını düşürür. Yumurta verimini destekler.
 • Atlarda performans ve iştah üzerine olumlu etki gösterir.
 • Arılarda; koloninin zayıf güçsüz düştüğü durumlarda ilkbahar ve yaz aylarında kullanılarak koloni desteklenir.
 • Pantonic kullanımı çok kolay bir solüsyondur. Kendine has kokusu içeriğindeki vitaminlerden gelmektedir. Hayvanların suyuna karıştırılarak kolaylıkla içirilir

Kullanım avantajları: Yüksek destilasyon teknolojisi ile konsantre edilen Pantonic sıvı fazı yapmaz. İçme sularına kolaylıkla karışır. Kullanılan kaplarda biyofilm oluşturmaz.

Ağızdan kolay kullanım ve daha fazla etki avantajı: Enjeksiyon stresi ve yan etkilerinden sakınma avantajı sunar.

İçerik 1 lt: Vitamin A: 3.200.00 IU, Vitamin D3:  640.000 IU, Vitamin E: 4.050 mg, yüksek oranda B komplex vitaminler, Pantothenic asit: 16.500 mg, Vitamin K3: 1000 mg, Vitamin C, Biyotin, Kolin klorid, Nükleotid, tüm amino asitler ve diğer  besleyici unsurlar…. İçeriğin tamamını görmek için lütfen ürün etiketini inceleyiniz.

Kullanım şekli ve dozu:  Hayvanlara genel belirtilen dozlar verilebileceği gibi suyuna katılarak ta kullanılabilir. Belirtilen dozlar 4-5 gün süreyle devam ettirilmelidir.

İnek ve iri besi hayvanları, Develer ve Atlara: Günlük 50 ml./ hayvan başına

Buzağı, koyun keçi, taylara: (canlı ağırlık 50 kg): Günlük 5 ml./ hayvan başına Kuzu ve oğlaklara: Günlük 3 ml/ hayvan başına

Tavuk ve Hindilerde: 1-2 litre Pantonic 1 ton içme suyuna katılarak 5 gün süreyle içirilir.

Civciv ve Piliçlerde: 2-3 litre Pantonic bir ton suya katılırak 5 gün süreyle içirilir.

Arılarda: Arıların zayıf düştüğü durumlarda, arı ishallerinde desteklemek gayesi ile 100 lt şekerli şerbete 100 ml katılır ve en az 5 gün süreyle içirilir.

Yukarıda belirtilen dozlar veteriner hekim veya beslenme uzmanınca 2 katına kadar artırılabilir ve süresi 10 güne kadar uzatılabilir.

Pantonic; genel olarak 1 ton içme suyuna 1-2 litre katılarak ta kullanılabilir. Belirtilen dozlar hayvanın içebileceği kadar bir içme suyu ile her ay en az 4-5 gün süreyle devam ettirilmelidir.

Pantonic 1Lt Sıvı Vitamin Özel Ürün

Dac Dacostatin Faydaları

Dac Dacostatin 100Gr

Dac Dacostatin 100Gr

Candidiasis, Moniliasis ve Aspergillosis gibi Mantar Hastalıkları için kullanılır.

Hastalanan kuşlar güçlükle ve gagası açık bir şekilde nefes alır. Diğer kuşlara katılım göstermezler ve güçsüzdürler. Ölümden kısa süre öncesine kadar bile iyi beslenmelerine rağmen zayıflarlar, bol su tüketirler ve ishal olurlar. Gaga açıkken çoğu zaman dilde ve damakta sarı- kahverengimsi ya da yeşilimsi bir tabaka görülür. Direnci zayıf genç hayvanlar genelde akut olarak, yetişkinler ise kronik olarak, dört ile sekiz haftalık bir hastalık seyri ile hastalanırlar. Bu durumlarda kemiklerde enfeksiyon sonrası felç görülebilir. Mantar hastalıkları tedavi edilmediği taktirde çoğu zaman güvercinin ölümüne neden olmaktadır.

 

ENDİKASYONLAR:

 

Tedavi için:
– mantar enfeksiyonları tedavileri
– Kandidiyaz,
– Moniliasis
– Aspergilloz

HASTALIK BELİRTİLERİ:

– Tüy patlatamama
– Biraz iştah açma
– Kusma için
– Şişmiş kuşlar
– yumurtlama zorlukları
– İshal

 

Dac Dacostatin 100Gr

Streptococcosis (Streptokok) Bakterisi Tedavisi

STREPTOCOCCOSİS
GENEL BİLGİLER
Güvercinlerde Streptococcus gallolyticus adı verilen bir bakterinin neden olduğu hastalıktır. Bu bakterinin değişik tipleri farklı hayvanlarda ve insanda da benzer bir hastalığa neden olmaktadır. Güvercinlerden insana ve diğer hayvanlara bulaşabilen bir hastalıktır. Bu bakımdan hastalığın teşhisi ve tedavisi dikkat ve titizlikle yürütülmelidir. Mikrobun insana bulaşması genellikle hasta kuş dışkılarının bir şekilde insan yiyeceğine bulaşması yolu ile olmaktadır. Kuşun dışkısının elimize bulaşması ve bu elimi yıkamaksızın yiyecek bir şey tutup yemek hastalığın insana bulaşması için yeterlidir. Hastalık insanda ilk başta solunum yolları sorunları olarak kendini gösteri. Daha sonra merkezi sinir sistemine yayılarak etki gösterir.
Bu hastalığın güvercinlerdeki karakteristik göstergesi eklem yerlerindeki iltihaptır. İleri aşamalarda felç ve ölüme neden olabilen bu hastalık, daha çok yavru döneminde ortaya çıkmaktadır. Genç kuşlar hastalıktan daha kolay etkilenmektedirler. Hastalığın bir diğer özelliği de Salmonella hastalığı ile birlikte seyretme eğiliminde olmasıdır.

BELİRTİLERİ
Belirtiler ilk bakışta Salmonellayı andırır. Göz kapakları, ayaklar ve kanatlarda doku yapısı değişiklikleri gözlenebilir. Özellikle ayak ve kanatlardaki eklem yerlerinde iltihaplanma ve dışarıdan görülebilen açık yaralar meydana gelebilir. Bu iltihap ayakta topallamaya, kanatta tutulmaya neden olur. Bazen bu iltihap bel kemiğinde olabilir. Eklem yerleri, itihabın oluştuğu karakteristik yerleridir. Bu durum kuşu zayıflatır ve ağırlık kaybına neden olur. Eklem yerlerindeki iltihaba bağlı olarak felçler oluşabilir.
Kuşta bir tedirginlik ve sinirlilik hali vardır. Devamlı yarayı gagalama eğilimindedir. Mikrop kan dolaşımı yolu ile 24 saat gibi kısa bir sürede bütün vücuda yayılır. Kuşun ateşi 2 – 3 derece kadar yükselir. Kayıtsızlık başlar, tüyler kabartılır, parlak ışıktan korkma hali görülür. Nefes nefese kalma durumu ve ağzı açıp soluma gözlenir. Hasta kuşlarda yeşilimsi ve çamur gibi ishal, kusma ve kas erimesi vardır. Karın ve bağırsaklar normalden daha fazla şişkin bir durumdadır. Göğüs kaslarında apseler oluşur.  Kanın rengi değişir daha koyu ve eflatunumsu bir renk alır. Bu renk karın duvarı boyunca tüyler aralanarak gözlenebilir. Bağırsak içinde ufak boğumlar oluşur. Sonunda ölüm gelir. Bu hastalıkta ölümler çok ani gelişebilir. Hemen ölmeyen kuşlar hastalığın müzmin formunu gösterirler.

BULAŞMA ŞEKLİ
Mikrop beslenme, solunum ve açık yaralar yolu ile vücuda girmektedir. Hasta kuş dışkıları ile kirlenmiş yem ve suların tüketilmesinin yanı sıra bozuk yem yemek de hastalığa neden olabilir. Salmalardaki güvercin tozunun ve dışkı birikiminden kaynaklanan gazların kuşlarımızca solunması ile de hastalık bulaşabilir. Ayrıca vücuttaki açık yaralardan hastalık mikrobunu kapmak mümkündür. Özet olarak hijyenik koşulları yerine getirdiğimizde hastalıktan korunmak büyük olasılıkla mümkündür. Hastalığın kesin tanısı kan analizi ve kadavra incelemesi ile yapılmaktadır.

TEDAVİ VE KULLANILABİLECEK İLAÇLAR

Genaral Care 4in1 – Combimix 4in1 – Dizyme 256 – Multivitamin
TEDAVİ AŞAMALARI
1 Gün Probiyotik (Depovit Pro-Zyme F5 ya da Diazyme 256)
5 Gün Genaral care 4in1

3Gün Combimix 4in1
dozaj ile verilir.
2 Gün Probiyotik (Depovit Pro-Zyme F5 ya da Diazyme 256)
1 Gün Sirkeli Su
1 Gün Multivitamin


Musluk Suyu Kullanmayın, Her gün temiz, taze su verin.

Klorlu Su Antibiyotik etkisini azaltır.
Tedavi Sırasında Grid ya da Mineral vermeyin Antibiyotiklerin etkisini azaltır

KANARYA TÜY DÖNEMİ

sarı kanarya

Kanaryaların da tüyleri zamanla yıpranır. Tüyler kendilerini onarma özelliğine sahip olmadığı için yenilenmeleri gerekir. Kanarya besleyenlerin yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri de kanarya neden tüy döker oluyor. Doğaları ve kimyaları hasar gören tüyleri onarmayı mümkün kılmaz. Bu nedenle hasar gören tüyler dökülür ve yerine yeni tüyler çıkar. Asıl konumuz olan kanarya tüy dökümü ise sanıldığından daha kompleks bir konudur. Kanaryaların yıl içerisindeki en hassas dönemleri olan tüy dökme dönemi hormonal, biyokimyasal ve fizyolojik unsurları da içerisinde barındırır.

Kanaryalar Ne Zaman Tüy Döker?

Kanarya besleyen herkesin mutlaka bilmesi gereken unsurları sizlere aktaracağız ancak öncesinde kanarya tüy dökümü hakkında en temel bilgilerle başlayalım. Bu kuş türleri,  tüy dökme dönemine yaz mevsiminin ortalarında girer ve sonbahar mevsiminin başlarında ya da ortalarında tüy dökme dönemi tamamlanır. Bu süre yaklaşık olarak 4 ila 6 haftalık bir dönemi kapsar. Bu süre boyunca kanaryaların büyük bir bölümü ötmez ve bu konuda endişe edilmesine gerek yoktur. Tüy dökme dönemi tamamlandığında kuşlar yeniden ötmeye başlarlar.

En önemli unsurlardan biri de kanarya tüy dökümünde ne verilmeli sorusunun yanıtıdır. Kanaryaların bu dönemde her zamankinden daha fazla vitamine ve minerale ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle özellikle vitamin ve mineral katkısında bulunmak için takviye gıdalar vermeniz gerekebilir. Sadece yem vermeniz bu süreçte ciddi sağlık sorunları yaşamalarına sebebiyet verebilir. Meyve içerikli takviyeler ve yeşillik vermeye özen gösterin. Çünkü kanarya tüy dökümü vitamin desteği ile sorunsuz atlatılabilen bir dönemdir.

Kanaryanın Tüy Dökme Döneminde Yeterli Vitamin Aldığını Anlamanın Yolu

Kuş besleyenler kanarya tüy dökümü beslenme konusunda tedirginlik yaşayabiliyor. Bu dönemde yeterli oranda vitamin ve mineral desteği sağlayıp sağlamadığınızı anlamanın kolay bir yolu var. Kanaryanızı nazik bir şekilde elinize alın ve karın kısmındaki tüylere hafifçe üfleyin. Burada amacımız kanaryanın karın derisini görebilmektir. Şayet deride pullanma ve kuruluk görüyorsanız yeterli vitamin ve mineral desteği sağlamamışsınız demektir.

Bir diğer yöntem de parmakla kemik incelemesi yapmaktır. Parmağınızı kanaryanın göğüs kemiğinin çevresinde bastırmadan gezdirin. Göğüsün orta ve yan kısmında yuvarlak bir şekilde almış kemik hissediyorsanız, beslenmesinde sorun yok demektir. Ancak göğüs kemiği keskin ve dışarıya çıkıntı yapmış gibi bir izlenim veriyorsa daha sağlıklı yemlerle beslemeli ve takviyeler vermelisiniz. Elbette tüydeki kanarya bakımı noktasında bazı markalar tarafından tüy dökme döneminde kullanıma özel ürettiği yem ve mama çeşitlerinden de faydalanabilirsiniz.

Trichomoniasis tedavisi

KURSAK MANTARI TEDAVİSİ

KURSAK MANTARI TEDAVİSİ

Kursak Mantarı kanatlı hayvanlarda Candida albicans tarafından oluşturulan hareket yavaşlığı, keyifsizlik, ishal, iştahsızlık ve civcivlerde yavaş büyüme belirtileri ile ayırt edilebilen bir hastalıktır.

Kursak mantarı, tavuk, hindi, muhabbet kuşu, kanarya kısacası tüm kanatlı hayvanları ve memelileri etkileyen, normal şartlarda vücut için faydalı olan “Candida albicans” mantarının aşırı çoğalması sonucu ortaya çıkan çok yaygın bir hastalıktır.

DAC RONİDAZOLE 10

(Trichomoniasis ve Hexamitiasis) Hastalıkları için kullanılır.

Canker: Hastalığın hafif seyrettiği dönemlerde kondisyon kaybı, kursakta sulanma ve yumurtadan kesilme gözlenebilir. Ağır vakalarda gırtlakta ve ağız içinde sert peynirimsi sarı tabakalara rastlanabilir. Solunum güçlüğü, zayıflık, ishal ve kusma göslemlenir. Özellikle yavru ve zayıf düşmüş güvercinlerin gagalarından karaciğerine kadar saran önlem alınmaz ise ölümle sonuçlanabilen trikomonasis mikrobunun kurutulması içindir. Dışkıları beyaz sulu olur. Akciğerleri sarar ise solunum güçlüğü olur. En çok kursakta olmaktadır ve ağızda sarı kopabilen yaralar yapmaktadır.

 

DAC DACOSTATİN

Candidiasis, Moniliasis ve Aspergillosis gibi Mantar Hastalıkları için kullanılır.
Hastalanan kuşlar güçlükle ve gagası açık bir şekilde nefes alır. Diğer kuşlara katılım göstermezler ve güçsüzdürler. Ölümden kısa süre öncesine kadar bile iyi beslenmelerine rağmen zayıflarlar, bol su tüketirler ve ishal olurlar. Gaga açıkken çoğu zaman dilde ve damakta sarı- kahverengimsi ya da yeşilimsi bir tabaka görülür. Direnci zayıf genç hayvanlar genelde akut olarak, yetişkinler ise kronik olarak, dört ile sekiz haftalık bir hastalık seyri ile hastalanırlar. Bu durumlarda kemiklerde enfeksiyon sonrası felç görülebilir. Mantar hastalıkları tedavi edilmediği taktirde çoğu zaman güvercinin ölümüne neden olmaktadır.
ENDİKASYONLAR:
Tedavi için:
– mantar enfeksiyonları tedavileri
– Candidiasis,
– Moniliasis
– Aspergilloz

HASTALIK BELİRTİLERİ:– Tüy patlatama ma püff diye tüyleri– Biraz iştah açma– Kusma için– Şişmiş kuşlar– yumurtlama zorlukları– İshal

Kanatlılarda Candidiasis, Moniliasis ve Aspergillosis gibi mantar enfeksiyonlarının tedavisinde DAC tarafından Dacostatin, Bağırsak mantarı Kursak Mantarı

Kursak Mantarı Hastalığı’ndan Korunma ve Tedavi Yöntemleri

 • Hayvanlarınıza daima temiz su içirin.
 • Kum veya toprak üzerinde beslenmelerine izin verin. Yiyecekleri kursaklarında parçalamak için buna muhtaçlar. Böylece daha kolay ve verimli beslenirler.
 • Düzenli olarak gözlem ve fiziksel kontroller gerçekleştirin.
 • Yeminizin içerisine Acı biber, Sarı Papatya, Yonca, Karakafes otu, Zencefil gibi sindirim sistemini düzenleyici şifalı bitkiler ekleyin.
 • Kabak Çekirdeği, Sarımsak, Nane ve Latin Çiçeği gibi doğal iç parazit karşıtı bitkileri düzenli olarak hayvanlarınıza verin.
 • Hayvanlarınızın kursaklarını tıkayacak ve sindirim sistemlerini zorlayıcı cisimlerden uzak tutun. Plastik, ip, poşet vs.
 • Uzun veya Sert lifli otları sürekli vermekten kaçının.
 • Hayvanınızı ekmek ve makarna gibi nişasta oranı yüksek gıdalardan uzak tutun.
 • İçme sularına düzenli olarak elma sirkesi takviyesi yapın. Bu uygulama hayvanınızın sindirim sistemini dengeleyecek ve koruma altına alacaktır.
 • Düzenli besleme programı uygulayın ve sularına probiyotik takviyesi yapın. Burada şunu belirtmekte fayda var kefir içerisinde birçok faydalı mikroorganizmayı barından doğal bir probiyotiktir. Sadece kanatlı hayvanlarınız değil insanlar için de kefir kullanımı vücut dengenizin bozulmaması için hayati önem arzetmektedir.
12