Yavru Muhabbet Kuşu Yemi Çeşitleri

Bütün canlıların yavrularında olduğu gibi muhabbet kuşlarının yavruları da dünyaya geldikleri ilk andan beri bir anneye ihtiyaç duyarlar. Yeni doğan muhabbet kuşlarının özellikle ilk 40 gün annesine ve anne sütüne ihtiyacı vardır.

Bütün canlıların yavrularında olduğu gibi muhabbet kuşlarının yavruları da dünyaya geldikleri ilk andan beri bir anneye ihtiyaç duyarlar. Yeni doğan muhabbet kuşlarının özellikle ilk 40 gün annesine ve anne sütüne ihtiyacı vardır. Yavru muhabbet kuşlarının gelişimi tamamlanmadığı için özel bakıma ve özel bir beslenme diyetine ihtiyaç duymaktadırlar. Eğer yeni doğmuş bir muhabbet kuşunuz var ise anne sütü ile beslemelisiniz. Fakat kuşunuzun annesi yok ise muhabbet kuşunuza yenidoğan kuşlara özel hazırlanmış yavru muhabbet kuşu sütü ya da yine özel olarak hazırlanmış yavru muhabbet kuşu yemi vermelisiniz. Bütün yeni doğan canlılarda olduğu gibi yeni doğan muhabbet kuşları da kendi kendilerine beslenemezler. Bu nedenle yeni doğan muhabbet kuşunuza sütünü ya da yemini sizler şırında ile vererek muhabbet kuşunuzu beslemeniz gerekmektedir. İhtiyaç duyduğu besin değerlerinin eksik kalmamasına özen göstermelisiniz. İlk 40 günden sonra da yavru muhabbet kuşunuza özenle bakmaya devam etmelisiniz. Henüz kemik gelişimi ve bağışıklık sistemi gelişimi oturmadığı için daha çok özenerek bakmalısınız. Muhabbet kuşunuz doğduğu ilk andan beri kuşunuzun yaşadığı ortamın, verdiğiniz suyun, kullandığınız şırınganın temiz olmasına özen göstermelisiniz. Yavru muhabbet kuşunuza vereceğiniz özel sütün ya da özel yemin kaliteli olması kuşunuzun sağlığı açısından önemlidir. İlk 40 gününü tamamlayan muhabbet kuşlarına yavru muhabbet kuşu yemi vererek sağlıklı beslenmesine devam edebilirsiniz.

Yavru Muhabbet Kuşu Yemi

Yavru muhabbet kuşunuza vereceğiniz yemi kuşunuzun ihtiyaç duyduğu besin değerlerine göre seçmelisiniz. Yavru muhabbet kuşu yemlerini tercih etmeniz kuşunuzun sağlığı açısından çok daha iyidir. Yavru muhabbet kuşu yemlerinin içeriğinde genel olarak; kırmızı darı, sarı darı, işlenmiş yulaf, mısır, buğday, kenevir tohumu, ay çekirdeği, keten tohumu, alıç tohumu, kalsiyum, hayvansal ve bitkisel yağlar, balık yağı, ak darı, arpa, mineraller, çeşitli sebzeler ve yumurta ile harman edilerek hazırlanmaktadır. Bu yemler yavru muhabbet kuşunuzun ihtiyaç duyduğu protein, yağ, vitamin ve mineralleri ihtiyaç duyduğu kadar barındırarak kuşunuzun kas, iskelet, sindirim ve bağışıklık sistemini daha iyi olması için beslemektedir. Kuşunuz büyüyene kadar özenle ona bakmaya ve beslemeye devam etmeniz kuşunuzun sağlığı açısından çok önemlidir.