Tavuk Yemi İçeriği

Tavuklar yumurta üretimi ya da beyaz et üretimi olmak üzere iki sebepten dolayı beslenmektedir. Tavuk yetiştiricileri tavukları yetiştirme sebeplerine göre beslemektedirler

Tavuklar yumurta üretimi ya da beyaz et üretimi olmak üzere iki sebepten dolayı beslenmektedir. Tavuk yetiştiricileri tavukları yetiştirme sebeplerine göre beslemektedirler. Tavuktan istenen şey üzerine (yumurta ya da beyaz et) beslemek gerekmektedir. Eğer tavuklarınızı beyaz et üretimi için besliyorsanız daha çok protein ağırlıklı besinleri ve yemleri seçmeniz gerekmektedir. Eğer tavuklarınızı yumurta üretimi için besliyorsanız proteinin yanı sıra kalsiyum ve vitaminlerinde ağırlıkta olduğu besin ve yemleri tercih etmeniz gerekmektedir. Tavuklarınızı ne için yetiştireceğinize karar verdikten sonra seçeceğiniz yemin ve besinlerin ne içerdiğine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer besin değerlerini önemsemeden tavuklarınızı beslerseniz istediğiniz verimi ve üretimi alamayabilirsiniz. Tavuklarınızın daha iyi üretim yapması ve daha sağlıklı olabilmeleri için daha kaliteli besinleri ve yemleri tercih etmeniz gerekmektedir. Tavuklar otlama yöntemi ile beslendiği için doğal ortamlarında daha çok yeşil sebze ve yeşil yapraklı bitkiler ile beslenmektedirler. Özellikle yeni yumurtadan çıkan civcivler için özel yemleri tercih etmeniz önerilmektedir. Civcivler için özel üretilen yemlerin de yaklaşık %20 protein olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yeni doğan civcivlerin proteine ve diğer besin değerlerine yetişkin bir tavuktan daha farklı derecede ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle tavuklarınıza ve civcivlerinize ihtiyaçları doğrultusunda besin ve yem vermeniz hem sağlıkları hem de üretimleri açısından çok önemlidir.

Tavuk Yemi İçeriği

Tavuk yemlerinin içeriği genel olarak benzerdir. Sadece etlik civciv ve civciv yemlerinin içerdiği besinlerin oranı değişmektedir. Hangi tavuğun ya da civcivin hangi besine ne kadar ihtiyacı varsa yemler ona göre hazırlanmaktadır. Tavuk yemleri genel olarak kırık buğday, mısır, fulfet, soya tohumu küspesi, mermer tozu, tuz, soda, toksin bağlayıcı, tavuk premixi, lisin, robiform gibi besin ve maddeler içermektedir. Tavuklara yem dışında sevdikleri ve tavuklar için sağlıklı olan bazı besinleri de verebilirsiniz. Lahana, marul, brokoli, salatalık gibi yeşil sebzeleri hem sevdikleri için hem de tavuklar için çok sağlıklı olduğu için tavuklarınıza verebilirsiniz. Tavuklar yaban mersini, patlamış mısır, havuç, kavun, kiraz, kabak, tatlı patates, tohum ve tahılları da tüketebilmektedirler.