Sultan Papağanlarında Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Sultan papağanlarında cinsiyet ayrımı yapmanın bazı farklı yöntemleri vardır. Sıklıkla uygulanan tüy yapısı ve sesleriyle de kuşunuzun cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Kuşunuzun cinsiyetini öğrenmek için en az 6 ayını doldurmuş olması gerekir

Sultan papağanlarında cinsiyet ayrımı yapmanın bazı farklı yöntemleri vardır. Sıklıkla uygulanan tüy yapısı ve sesleriyle de kuşunuzun cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Kuşunuzun cinsiyetini öğrenmek için en az 6 ayını doldurmuş olması gerekir. Aksi takdirde yanlış sonuçlar alınabilmektedir. Eğer kuşunuzun 6 aydan küçük olduğunu düşünüyorsanız cinsiyetini belirlemek için DNA testi yaptırmanız gerekir. Sultan papağanlarında herkesin uygulayacağı yöntemleri sizler için hazırladık. Fakat bu yöntemleri uygulamak için kuşunuzun en azından 6 aylık olması ve tüy ile yapılan tespitlerde tüy değişimini tamamlamış olması gerekir. Sultan papağanının en çok bilinen 4 ana mutasyonu vardır. Bu mutasyonlara göre cinsiyet ayrımı da farklılık gösterir. Sultan papağanlarında normal grey, pearly, lutino ve pied mutasyonları bulunmaktadır.

Pearly Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pearly Sultan Papağanlarında tüy değişimi tamamlandıktan sonra tüyüne bakarak erkek ve dişi ayrımı yapabilirsiniz. Yani kuş belli bir yaşa gelirse eğer cinsiyetini anlayabilirsiniz. Tüy değişiminden sonra erkek olan papağanları tüylerindeki desenleri kaybederler.

Normal Grey Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Genelde gördüğümüz türler arasında yer alan normal grey sultan papağanı cinsiyet ayrımında tüy değişiminden sonraki yüzünde tüy rengine bakılır. Tüy renginden emin olmak için yine kuşların tüy değişimini tamamlamış olması gerekir.

White Face Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Beyaz tüylere sahip olan sultan papağanı cinsiyet ayrımı tüy değişiminden sonra yapılır. Tüy değişiminden sonra erkek olan white face sultan papağanının yüzünün rengi beyaza dönerken dişilerin yüzünde büyük oranda gri renk kalır.

Lutino Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Açık sarı ve beyazımsı bir renge sahip olan bu papağan türünün baş bölgesindeki tüy renginden cinsiyet ayrımı yapılabilir. Dişi olanlarda sarı kısım baskınken, erkeklerde daha hafif ve belirsizdir. Fakat bu elbette tam anlamıyla sonuç vermeyecektir. Bu alanda bilgili ve tecrübeli olduğunuzda cinsiyeti daha iyi öğrenebilirsiniz.

Albino, lutino ve pied gibi türlerde dış görünüşe göre cinsiyeti ayırmak zor olduğu için ses ile ayrım yapmak daha doğru olacaktır. Dişi olan sultan papağanında tek tip ses çıkarken, erkek olanlarda farklı sesler çıkabilir.