Rasyon Yemi Nedir?

Çiftlikte ya da evde beslediğimiz hayvanlarımızın bakımı ve beslenmesi tamamen sahiplerine aittir. Bu nedenle beslediğimiz ya da baktığımız hayvanlarımızın da beslenmesine özen göstermeliyiz

Çiftlikte ya da evde beslediğimiz hayvanlarımızın bakımı ve beslenmesi tamamen sahiplerine aittir. Bu nedenle beslediğimiz ya da baktığımız hayvanlarımızın da beslenmesine özen göstermeliyiz. Doğada yaşaya hayvanlar ihtiyaç duydukları besinleri kendileri alabilirken evde ve çiftliklerde beslediğimiz hayvanları beslemek bizim görevimizdir. Beslediğimiz hayvanlarımıza uzun süre yemek ya da su vermeyi unuttuğumuz zaman hayvanlarımızda hastalıklar oluşabilmektedir. Hatta sonu ölümle de sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle beslediğimiz hayvanların beslenmesine, suyuna, temizliğine ve yaşadığı ortamda ihtiyaç duyduğu her şeye dikkat etmemiz hayvanlarımızın sağlığı ve rahatı için çok önemlidir. Hayvanlara bakmak ne kadar zevkli ve güzel olsa da bazen maddi açıdan zorlayıcı olabilmektedir. Özellikle de çiftliklerde beslenen hayvanların bakımı bir zamandan sonra maddi anlamda zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle reayon yemi tercih edilebilmektedir.

Rasyon Yemi Nedir?

Rasyon yemi, klinik testler sonucu laboratuvarda ortamında özel olarak hazırlanan yem çeşididir. Hayvanların günlük besin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özel olarak üretilmektedir. Yapılan testler sonucunda hayvanların verimliliğini de arttırması için özel hazırlanmaktadır. Rasyon yemleri diğer yemlere oranla çok daha ekonomiktir. Bu nedenle hem çiftlik sahipleri tarafından hem de kuş besleyicileri tarafından tercih edilmektedir. Her yaşta, her türden ve her ırktan hayvanlar için farklı farklı üretilmektedir.

Rasyon değerleri her hayvan için özel belirlendiğinden dolayı her hayvan cinsi için özel bir rasyon yem üretilmektedir. Rasyon yem üretilirken beslediğiniz hayvanın 24 saatlik süre içerisinde ihtiyaç duyduğu ve alması gereken besin değerlini ve enerji miktarı hesaplanarak tek bir yem ile ya da farklı besin karışımları ile hazırlanmaktadır. Rasyon yem hayvanların doğal ve doğada alışkanlıkları doğrultusunda özel olarak hazırlandığı için hayvanlarınıza zarar vermektedir. Rasyon yem hayvanlarınızın daha dengeli beslenebilmesi ve daha da sağlıklı olabilmesi için belirli oranlarlar, ihtiyaç duyulan besinleri belirli yüzdeler ile hazırlanarak hayvanların doğal yaşamına zarar vermeden sağlıklarını koruyabilmeleri için tavsiye edilmektedir. Özellikle büyük çiftlik sahipleri hayvanlarını daha sağlıklı ve ekonomik besleyebilmek için rasyon yemi tercih etmektedirler. Maliyeti daha hesaplı olduğu için hayvan sahipleri tarafından daha çok tercih edilmektedirler.