Papağan Ateşi Hastalığı Nedir?

Papağan ateşi hastalığı olarak bilinen bu hastalık ornitoz, psittakoz ve papağan humması olarak da adlandırılan enfeksiyöz karakterli bir hastalıktır. Kuşlardan insanlara geçen nadir hastalıklardandır. Hastalığa asıl etken Chlamydia Psittaci adı verilen bir bakteridir. Papağanlarda görülen bu hastalık aynı zamanda muhabbet kuşu, güvercin ve diğer tüm kuş türlerinde enfeksiyona neden olabilir. Düşük oranda da olsa insanlarda da hafif seyirli bir enfeksiyona neden olabilir.

Papağan Ateşi Nasıl Yayılır?

Hastalığa sebep olan bakteri, enfekte durumunda olan kuşların tüyleri, dışkısı ve solunum yoluyla çevreye yayılır. Çoğu zaman bakteriyi üzerinde taşıyan kuşlar hiçbir belirti olmadan da hastalığı yayabilirler. Bakterinin diğer kuşlar tarafından alınması genellikle solunum yoluyla olmaktadır. Bakteri, bakteriyi taşıyan dışkı veya salgının kurumasından sonra toz olarak yayılacaktır. Diğer kuşlar, nadiren de olsa bu şekilde enfekte olabilirler. Aynı zamanda kuşların birbirine olan yakın teması veya insanlara olan yakın temasıyla bu sorun kuşlardan insana geçebilir. Örneğin kuşların kafes temizliğini yapan kişilerde veteriner hekimi olanlarda, kümeste çalışan kişilerde papağan ateşi hastalığı görülebilir.

Papağan Ateşi Belirtileri Nelerdir?

Papağan türlerinde görülen bu hastalığın ilk görülen belirtisi durgunluk, keyifsizlik ve iştahsızlık olmaktadır. Hastalığın ilerlemesiyle beraber gözlerde ve göz çevresinde kızarıklık, akıntı ve çapaklanma gözlemlenebilir. Hastalık aynı zamanda üst solunum yollarını da etkilediğinden dolayı kuşlarınızda hırıltılı solunum ve solunum güçlüğü görülür.

Bu durum insanlarda ise daha hafif enfeksiyona neden olur ve çok nadiren de ölüm görülecektir. Genelde hastalığın başlangıcında ilk belirtiler baş ağrısı, ateş ve titreme olmaktadır. Bakteriyle teması olan insanlarda ilk belirtiler 5 ile 14 gün arası bir sürede ortaya çıkar. İnsanlarda endokardit ve hepatit gibi komplikasyonlar gelişecektir. Papağan hastalığından korunabilmenin en etkin yolu ise bakımını yaptığınız kuşun sağlıklı kalmasını sağlamalısınız. Hastalığın erken döneminde teşhis edilmesi önem taşır. Papağan tüneği üzerinde durgun ve keyifsiz görünüyorsa bu durumu dikkatlice gözlemlemeli ve iştahını da takip etmelisiniz. Eğer papağanınız yem yemiyorsa ve keyifsiz ise vakit kaybetmeden veterinere götürmeniz daha doğru olacaktır.