Muhabbet Kuşunun Tüyleri Neden Dökülür?

Muhabbet kuşunun tüylerinin dökülmesi normal veya anormal durumlardan kaynaklanabilir. Muhabbet kuşunun tüylerinin dökülmesi mevsim geçişlerinde ya da yetişkinliğe geçişte yaşanıyorsa endişelenecek bir durum yoktur. Özellikle eski tüylerin yerine yenisi çıkması ve bu tüylerin sağlıklı olması önemlidir. Normal tüy dökülmesi olduğu zaman muhabbet kuşunun bakımına ve beslenmesine önem vermemiz gerekir. Kuşlarınız bu dönemde oldukça halsiz düşeceğinden dolayı onların desteklenmesini sağlayacak vitaminler kullanılmalıdır. Normal olmayan tüy dökülmeleri için de vakit kaybetmeden veteriner ziyareti yapılması gerekir.

Muhabbet kuşunda tüy dökülme nedeni fizyolojik ve patolojik olabilir. Herhangi bir problemden kaynaklanmayan normal tüy dökülmeleri fizyolojik sınıfta yer alır. Hastalık veya bir problemden kaynaklı yaşanan tüy dökülmeleri de patolojik tüy dökülmeleri olarak adlandırılır. Muhabbet kuşunun tüy dökme süresi 10 ile 15 gün civarında olmaktadır. Tüy dökme zamanında eğer kuşlarda anormal bir durum yaşanmazsa muhabbet kuşunun tüyleri daha sağlıklı olacaktır. Kuşunuzun tüy dökme döneminde eğer beslenmesine dikkat ederseniz kuşunuzun daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

Muhabbet Kuşunun Tüy Dökülme Belirtileri

Muhabbet kuşunda tüy dökme semptomları farklılık gösterebilir. Özellikle mevsim geçişlerinde ya da yavruluktan yetişkinliğe geçiş döneminde tüy dökme belirtileri görülebilir. Tüy dökme belirtileri arasında çevreye karşı ilgiyi kaybetmiş olmak olabilir. Muhabbet kuşları eğer uyku halindelerse, tüy dökme döneminde olabilirler. Kafeste de başka kuş varsa ona ilgi azaldıysa tüy dökme belirtileri arasında yer alır.

Muhabbet Kuşlarında Aşırı Tüy Dökülmesinde Ne Yapılmalıdır?

Muhabbet kuşlarında eğer çok fazla tüy dökülmesi varsa yapacağınız en önemli şey veteriner hekimi ziyaret etmektir. Tüy dökülmesi eğer normal ise kuşunuzun beslenmesine ve bakımına dikkat etmeniz gerekir. Yıkanmayı seven kuşların bu süreçte yıkanması tüy dökme sorunundan kurtulmasına neden olabilir. Aynı zamanda bu süreçte kuşunuza vitamin takviyesi vermeye özen gösterilmelidir. Parazit sebebiyle tüy dökme sorunu ortaya çıktıysa parazit dökücü toz ilaçlar kullanılmalıdır. Muhabbet kuşunun hava alanı temiz ve açık ortamda vakit geçirmesine dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer kuşunuz yalnız bir kuşsa yalnızlık kaynaklı depresyona girip tüy dökmeye başladıysa başka bir kuşla eşleştirmeyi deneyebilirsiniz.