Muhabbet Kuşunun En Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecekler genelde farklılık göstermez. Muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecekler arasında maydanoz, marul, havuç, brokoli, ıspanak, elma, kiraz gibi sebze ve meyveler vardır. Taze ve temizlenmiş şekilde verilmesi gereken bu besinlerin muhabbet kuşlarının sağlığı için zararlı olmasa da dengeli bir şekilde verilmesi gerekir. Fazla verdiğiniz zaman ishal problemi yaşanabilir. Ayrıca muhabbet kuşuna yeminin haricinde yiyecek verilirken zararlı besinlere de dikkat etmeniz gerekir. Kuşlara verilecek olan yiyeceklerin hiç biri kuşların ana besini olmamakla beraber yemleri ana besinleri olurken yanına meyve ve sebze tüketen kuşların daha sağlıklı olduğu görülmüştür.

Muhabbet kuşunun sevdiği yiyecekler arasında sebze ve meyveler yer alır. Sebzelerin fazla tüketilmesi ishale neden olduğu için kontrollü tüketilmesi gerekir. Eğer kuşunuz kafesine konan sebzeleri yememiş ise sebze tazeliğini kaybettiğinden ötürü kafesinden alınmalıdır. Muhabbet kuşlarının severek tükettiği sebzeler arasında marul, ıspanak, havuç, bezelye, turp, salatalık, maydanoz, brokoli, kara ve beyaz lahana, pancar yaprağı olmaktadır. Diğer sevdiği besinler arasında ise taze meyveler yer alır. Fakat sık ve çok verilmemeye özen gösterilmesi gerekir. Armut, üzüm, çilek, ahududu, çekirdeksiz kiraz, elma, portakal, mandalina, kivi, incir, kavun, karpuz, dut gibi meyvelerdir.

Kuşların sevdiği bir diğer besin ise tohum ve kuruyemişler olmaktadır. Darı, yulaf, keten tohumu, ayçekirdeği içi, üzüm çekirdeği, kaçanlı mısır, çavdar, soya fasulyesi, buğday, susam, öğütülmüş fındık, ceviz, badem, kestane gibi kuruyemişler de kuşlara verilebilir.

Muhabbet kuşunun şüphesiz en sevdiği besin maruldur. Temizlenmiş marul haftada birkaç kere verilebilse de fazla vermemeye özen göstermeniz gerekir. Aksi takdirde kuşlar ishal olabilir. Marul verilirken küçük parçalar halinde verilmesine önem verilmelidir. Özellikle kuş aylarında muhabbet kuşlarının hasta olma olasılığı yüksek olsa da marul ve maydanoz vererek muhabbet kuşlarının daha dirençli olmasına imkan tanınabilir. Hassas canlılar olan muhabbet kuşlarına verdiğiniz sebze ve meyveleri en iyi şekilde yıkamaya özen göstermeniz gerekir. Sevdiği yiyecek kafese konduktan sonra kuş tüketmemişse besini kafesten çıkartmanız gerekir.