Muhabbet Kuşunda Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşu da tıpkı diğer kuşlar gibi dişi ve erkek olarak ayrılmaktadır. Bu kuşlarda cinsiyet ayrımı yapmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Özellikle kuşun cinsiyetini öğrenmek için kuşunuzun 6 ayını doldurmuş olması gerekir. Eğer kuşunuz 6 aydan küçükse cinsiyetini belirlemek için DNA testi yaptırabilirsiniz. Muhabbet Kuşu olan kişilerin uygulayacağı yöntemlerden siz değerli okurlarımıza bahsetmek istiyoruz. Kuşunuz en azından 6 ayını doldurursa ve tüy ile yapılan tespitlerde tüy değişimini tamamlamış olması cinsiyetinde yanlışlık olma ihtimalini de azaltacaktır.

Erkek muhabbet kuşlarının cereleri genelde mavi tonlarındadır. Üreme döneminde koyu mavi, normal zamanlarda tüy dökme durumunda ve hastalık durumunda ise daha açık mavi tonlarındadır. Yetişkin bir muhabbet kuşunun da eğer cere rengi mavi tonlarındaysa kesinlikle erkek diyebilirsiniz.

Dişi muhabbet kuşlarının cere rengi ise erkeklerin aksine farklı renklerde olmaktadır. Cereleri beyaz, krem rengi, kahverengi ve hatta bazen mavi renkli olmaktadır. Bazı dişi kuşların cerelerinin rengi açık mavi de olabilir. Bunun dışında sağlıklı bir muhabbet kulunun cere rengi genellikle kahverengi olabilir. Üreme döneminde ise biraz daha koyulaşarak kahverengi bir hal alabilir.

Yavru Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşlarının yavru veya yetişkin olması cinsiyet ayrımında bize bazı ipuçları verebilir. Yavru muhabbet kuşlarının cere rengi krem, açık mavi veya beyaz ise o kuş kesinlikle dişidir. Bununla beraber de kuşun burun deliklerinin beyaz bir halkayla çevrili olması da kuşun dişi olduğunun göstergesidir. Eğer cerenin tamamı pembe veya mor renge sahipse o kuş erkektir. Erkek muhabbet kuşları yetişkinliğe adım attıktan itibaren de cere rengi maviye doğru dönüşecektir.