Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşlarının tırnakları düzenli aralıklarla kesilmediği takdirde kısa süre içinde kontrolden çıkabilir. Eğer muhabbet kuşunuzun tırnakları olduğundan fazla uzarsa, aşağı doğru kıvrılır ve kuşunuzun ayağına batmaya başlar.

Muhabbet kuşlarının tırnakları düzenli aralıklarla kesilmediği takdirde kısa süre içinde kontrolden çıkabilir. Eğer muhabbet kuşunuzun tırnakları olduğundan fazla uzarsa, aşağı doğru kıvrılır ve kuşunuzun ayağına batmaya başlar. Tabi böyle bir durum kuşunuzda ağrı ve acı anlamına gelir. Bundan dolayıdır ki muhabbet kuşu tırnak kesme prosedürleri kuşunuzun sağlığı için önemli bir süreçtir. Muhabbet kuşunun tırnaklarını kestirmek için profesyoneller kadar etkili bir biçimde kendi yapmaktadır.

Muhabbet Kuşu Tırnakları Nasıl Kesilir?

Muhabbet kuşunuzun tırnağını keserken onu sabit bir şekilde elinizde tutup kaçmasını önlemek için havluyla sarmanız gerekir. Böylece hem kuşunuz daha sakin kalacak hem de sizi ısırma olasılığı daha az olacaktır.

Eğer hali hazırda hayvanınıza özel bir tırnak makasınız yoksa petshoptan kolayca tırnak makası edinmeniz gerekiyor. Online olarak alacağınız muhabbet kuşu tırnak makasları da çok daha bütçe dostudur.

Her ne kadar bu işi yapmak için iki kişi lazım olsa da muhabbet kuşunuzun tırnaklarını keserken yanınızda biriniz olması ister istemez sizde pozitif etki bırakacaktır. Bununla beraber aşırı hareketli ve agresif bir muhabbet kuşuna sahipseniz bu işlem esnasında başkasından destek almanız şarttır.

Muhabbet Kuşumun Damarlarından Birini Kesersem Ne Yapmalıyım?

Muhabbet kuşunun canı çok az acımış olabilir fakat bu anlık bir acı olabilir. Kanama başladığı andan itibaren kısa sürede duracaktır. Avcunuzun içine bir miktar bebek pudrası serpebilirsiniz ve kanayan tırnağı da pudranın içine batırın. Pudra kanamayı çok kısa bir sürede durduracak ve muhabbet kuşunuzun keyfi de anında yerine gelecektir.

Muhabbet kuşunuzun tırnağını kestikten sonra onun mutlu olması için ödül maması verebilirsiniz. Ödül maması içinde onun gelişimine katkı sağlayacak kuru meyvelerden veya sebzelerden verebilirsiniz. Yaşadığı stresten kurtarmak için onunla biraz ilgilenmeli ve uysal muhabbet kuşunuza da göz açıp kapayıncaya kadar geri kavuşacaksınız. Şimdiden tüm kuş sahiplerine bol şanslar dileriz.