Muhabbet Kuşu Ne yer

 Muhabbet kuşları, doğal yaşamlarında çok çeşitli besinler ile beslenebilme şansına sahipken evde bakıldığında ağırlıklı olarak darı ve tohumlardan oluşan yemlerle beslenmektedir.

 Muhabbet kuşları, doğal yaşamlarında çok çeşitli besinler ile beslenebilme şansına sahipken evde bakıldığında ağırlıklı olarak darı ve tohumlardan oluşan yemlerle beslenmektedir.

Hepimiz muhabbet kuşlarımızın mümkün olan en iyi hayatı yaşamasını isteriz. İyi beslenen bir muhabbet kuşu neşeli ve sağlıklı olur. Ne demişler? Kuşun kalbine giden yol kursağından geçer.

Kuşlar için doğru beslenmek özellikle onların daha sağlıklı olması ve bu sayede de hareketli olmasını sağlamaktadır. Besin çeşitliliği muhabbet kuşları için dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Muhabbet kuşlarının en sık tükettiği yem seçeneği tohumlar olduğundan buna uygun şekilde beslenmesini sağlamak gerekir.

Tohumlar, muhabbet kuşlarının temel besin kaynağıdır. Yağlı tohumlar ve unlu tohumlar olarak iki kategoride sınıflandırılırlar. Her iki tip tohumun yapısında karbonhidrat, lipit ve az miktarda protein bulunur.

Muhabbet kuşu yemlerinin içinde karışık olarak sarı darı, beyaz darı, kırmızı darı, aspur (kanarya yemi) ve nijer tohumu mevcuttur. Bunlar kuşun günlük yem ihtiyacını karşılamaktadır.

 Yulaf:

Muhabbet kuşlarının çok sevdiği bir besindir ancak fazla tüketilmesi halinde yağlanmaya neden olacağı için az miktarda tüketilmesi gerekir. Zayıf düşen ya da hasta olan kuşların kısa sürede kendini toparlaması için geçici olarak sade bir şekilde verilebilir.

Dal Darı

Muhabbet kuşları dal darıya bayılır. En sevdikleri besin diyebiliriz. Kuşunuza haftada en fazla 1 tane verin. Yenmesi kolay olduğu için fazla verilmesi durumunda kuşunuz tembelliğe alışır ve diğer yemleri yemek istemez. Fazla verilmesi ayrıca şişmanlamasına neden olur. 

Aspur:

Genellikle kanarya yemi veya sade yem olarak bilinir. Bu tohum kabuğu kolay soyulduğu için kuşlar tarafından çok sevilir. Muhabbet kuşlarının yem karışımında %20’ye kadar kullanılabilir.

Bir muhabbet kuşu günde ortalama 10 gr yem tüketir. Bu miktar kuşun ırkına,cinsiyetine ve yaşına göre değişiklik gösterir, kuluçka ve yavrulama dönemlerinde artabilir.