Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?

Kendine has davranışlarıyla hemen herkesin dikkatini çeken bazı alışkanlıkları vardır. Bir muhabbet kuşunun hem günlük hem de haftalık rutininde olan aktiviteler sizi şaşırtabilir. Şüphesiz bu aktivitelerden biri de banyo yapmaktır. Bugünkü yazımızda muhabbet kuşu nasıl yıkanır? Sorunuzun cevabını vermek istiyoruz.

Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?

Hemen hemen tüm muhabbet kuşları yıkanmayı sever. Üstelik yıkanma işini kendi başlarına yaptıkları için onları yıkamak da kolaydır. Muhabbet kuşları yıkanırken tüylerini en iyi şekilde açarak suyun derilerine kadar ulaşmasını sağlarlar. Özellikle nem oranının düşük olduğu evlerde muhabbet kuşları haftada birkaç kez yıkanabilir. Yıkanma onların tüylerinin daha düzgün olmasına neden olur. Üstelik onları yıkamanın da birden fazla yolu bulunur. Bu yöntemleri deneyerek onun en çok hangisini sevdiğini belirleyebilirsiniz. Sprey kutusuyla su püskürtebilir onlara banyo yapacağı su kasesi sağlayabilir ya da duşta yıkayabilirsiniz. Muhabbet kuşları kesinlikle yıkanır diyebiliriz.

Muhabbet kuşunun banyo yapılması için kafesine bir kase su koyabilirsiniz. Kuş kafeste olan suyu keşfettikten sonra onla oynamaya başlayacaktır. Muhabbet kuşu bir kere yeni banyosunu keşfederse daha sonra etrafa bolca su sıçratır. Bu onların başlıca yıkanma ve oynama yöntemlerindendir. Ilık ya da oda sıcaklığında olan su yıkanma için ideal olmaktadır. Kuşun yıkanması bittikten sonra kuş banyosunu kafesten çıkararak yıkamanız gerekiyor. Bir sonraki yıkanma zamanı gelince su haznesinin temiz olması önemlidir. Muhabbet kuşlarının yıkanma zamanı da çok önemlidir. Özellikle kış aylarında kuşun yıkanması önemlidir. Düzenli olarak yıkanan kuşların ciltleri ve tüyleri daha sağlıklı ve daha güzel olur. Kuşunuzun yıkanması kadar kurutulması da önemlidir. Muhabbet kuşları yıkandıktan sonra kuruturken asla saç kurutma makinesi kullanılmaması gerekir. Çünkü saç kurutma makinesi kuşunuzun korkmasını sağlarken aynı zamanda onların derisinde yanıklar oluşmasına neden olur.