Muhabbet Kuşu Muz Yer Mi?

Estrildidae familyasına ait olan Hint Bülbülü ağaçlarda ve doğal ortamlarda yaşayabilen bir kuş türü olarak karşımıza çıkar. Bu kuş türünün ana vatanı Avusturalya?dır. Ülkemizde Hint Bülbülü adıyla bilinen bu kuş türünün bir diğer adı da Zebra İspinozu ol

Muhabbet kuşlarının temel besin kaynakları arasında tohumlar, kuruyemişler yer alsa da bu kuşlar çok seçici değildir. Bu nedenle muhabbet kuşları pek çok sebze ve meyveyi tüketebilirler. Muhabbet kuşlarının tüketeceği meyveler arasında muz da yer alır. Genelde meyveler kuşlara ödül amacıyla verilir. Bu sebeple çeşitli vitamin ve mineral bakımından zengin olan meyveler muhabbet kuşunun sağlığına da katkı sağlar. Muzda birçok vitamin ve mineral açısından zengin bir meyvedir. Evlerde en çok beslenen kuş olan muhabbet kuşlarına sahipleri genelde tohumlardan oluşan hazır yemler verdiği için kuşlar o şekilde vitamin alırlar. Muhabbet kuşları için muz uygun bir meyvedir ve bu nedenle muzu güvenle verebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Muz Sever Mi?

Muhabbet kuşları çok seçici kuşlar değildir. Ama bireysel de olsa bazıları çok seçici olabilir. Genel olarak muz tüketmeyi pek çok muhabbet kuşu seviyor olsa da istisnai olarak bazıları hoşlanmayabilir. Bütün kuşlar muzları sevmez. Bundan dolayı beslemeye hazırlanırken sevmeme ihtimallerini de düşünmelisiniz. Muhabbet kuşunuz muzla ilk karşılaştığında olumlu tepki vermezse zorlamadan ertesi gün tekrar deneyin. Kuşun vücudunda yer alan temel vitamin ve minerallerin yapı taşlarını muz oluşturmaktadır. Potasyum, demiz, magnezyum, A Vitamini, B6 Vitamini, C Vitamini, Antioksidanlar gibi vitaminleri içeren muhabbet kuşları muz tüketmeyi sever.

Yavru Muhabbet Kuşları Muz Yiyebilir Mi?

Muz hem yetişkin hem de yavru muhabbet kuşlarına verilen her yaştaki muhabbet kuşu için sağlıklı bir meyvedir. Bununla beraber ölçülü olarak verilmesi gerekir. Uygun şekilde verildiğinde kuşunuza vitamin olacaktır. Temel ve önemli besinlerden biri olan yavru kuşun güçlü kemik ve eklem gelişmesine yardımcı olan potasyumdur. Potasyum ayrıca yavru muhabbet kuşlarının sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır. Bununla beraber muzun gagalarına sıkışmasını önlemek için besleme sizin kontrolünüzde olmalıdır. Bunun nedeni muzun genelde üst gagada birikmesi ve bunun neticesinde diğer besinlerin alımındaki zorlamadır. Muz kabuğu da aynı muz gibi muhabbet kuşlarına verilir. Yalnızca hassas olan muhabbet kuşlarının sindirim sistemiyle alakalı sorunlara neden olur.