Muhabbet Kuşu Kilo Aldırma

Muhabbet kuşları çoğumuzun ilk evcil hayvanıdır muhtemelen. Hatta çoğumuzun ilk tanıştığı kuş türüdür bile diyebiliriz. Konuşan bir hayvan görmek hepimizi şaşırtmıştır. Muhabbet Kuşu Kilo Aldırma Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşları çoğumuzun ilk evcil hayvanıdır muhtemelen. Hatta çoğumuzun ilk tanıştığı kuş türüdür bile diyebiliriz. Konuşan bir hayvan görmek hepimizi şaşırtmıştır. Bu şaşkınlık ve muhabbet kuşunun güzelliği onu sahiplenme isteğine itmektedir insanları. Evlerimizde cıvıl cıvıl uçan, renkleri ile bizleri büyüleyen, duyduklarını veya öğrendiklerini o güzel sesi ile söyleyen muhabbet kuşları hayatımıza renk katmaktadır. Her hayvanda olduğu gibi muhabbet kuşuna bakılırken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Suyunun, yeminin özenle verilmesi gerekmektedir. Muhabbet kuşlarının kilo kaybı yaşaması ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Evcil hayvanınızın kilo kaybından şüpheleniyorsanız ilk olarak bir veterinere gidip ciddi bir sorun olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Muhabbet kuşunuzun kontrolü sıkıntısız geçti ama hala kilo kaybı yaşıyorsanız muhabbet kuşunuz için kilo aldırma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Kilo Aldırma Yöntemleri Nelerdir?

Kuşların yemek konusunda ne kadar seçici olduklarını unutmadan kalori ve besin değeri açısından yüksek birkaç besini yemine ekleyebilirsiniz. Hem protein ve yağ bakımından zengin hem de muhabbet kuşlarının sevdiği bir besin olan yer fıstığını deneyebilirsiniz. Her gün birkaç fazla kalori kuşunuz için sağlıklı olurken aşırıya kaçarak çok fazla kalori alasına sebep olmaktan kaçınmalısınız. Nasıl kilo kaybı kuşunuzun sağlığı açısından iyi değilse ciddi kilo alımı da sağlıklı değildir.

Yer fıstığı dışında muhabbet kuşunuza ayçiçeği tohumunu ara öğün olarak ya da yemlerine ekleyerek verebilirsiniz. Ayçiçeği tohumu lif, vitamin ve mineral açısından ciddi derecede zengindir. Bu nedenle muhabbet kuşunuza sağlıklı bir lif kaynağı olarak ayçiçeği tohumunu seçebilirsiniz. Fakat muhabbet kuşunuza yer fıstığı verirken dikkat etmeniz gerektiği gibi ayçiçeği tohumunu verirken de aşırıya kaçmaktan uzak durmalısınız. Her gün az miktarda ara öğün olarak vermeniz daha sağlıklıdır.

Günlük olarak bu besinleri muhabbet kuşunuza vermenize rağmen kuşunuzun kilosunda bir değişim yaşanmaz ise muhabbet kuşunuzu tekrar veterinere götürerek kontrol ettirebilirsiniz. Eğer muhabbet kuşunuzun bir sağlık problemi olmamasına rağmen kilo alamıyorsa veterinerden muhabbet kuşunuz için bir diyet listesi isteyebilirsiniz. Bu liste kuşunuzun çok daha sağlıklı bir şekilde kilo almasına yardımcı olacaktır