Muhabbet Kuşu Isırma Nedenleri

Muhabbet kuşunuzla aranızı iyi tutmanızda fayda var. Muhabbet kuşunuz sizi çok seviyor ama hala sizden korkup kaçıyorsa hatta ısırıyorsa elbette bunun nedeni vardır. Öncelikle muhabbet kuşunun ısırığı canınızı çok acıtmasa da sizi korkutabilir. Muhabbet kuşları da diğer hayvanlar gibi ısırıklarını kontrol edebilirler. Muhabbet kuşlarının en ayrılmaz parçaları kesinlikle gagalarıdır. Gagaları savunma amacıyla kullanırlar. Gagayı nazik kaşıma ve ısırma yoluyla sevgisini ifade etmek için kullanabilirler. Gagaları ve dilleriyle keşif yapabilirler. Halbuki vahşi doğada yaşayan kuşlarda gaga silahtır. Bununla beraber muhabbet kuşları ısırmadan önce genelde öfkelenebilirler. Maalesef pek çok insan bunu anlamayarak yanlış davranışa devam edebilir.

Muhabbet kuşu sizi gagasıyla kıstırırsa ağrı hissetmeyebilirsiniz. Korktuğunda ya da kendini savunmasız hissettiğinde ısıran kuşlar acı vererek küçük yaralar hatta morluklar bırakabilir. Özellikle eve yeni gelen muhabbet kuşlarınız sizden korkabilir. Birkaç günden birkaç haftaya kadar süren alışma dönemi ne gerektirir muhabbet kuşunun çevresine alışık olmadığı durumlarda kendini savunma amaçlı gösterdiği davranışlar olabilir. Eğer kuşunuz kendini endişeli hissediyorsa sizi ısırması çok normaldir. Burada yapmanız gereken tek şey kuşunuzun size alışmasını sağlamak, yanında yüksek sesle konuşmamak, ani hareket yapmamak ve onunla oynamaya çalışmamak olmalıdır.

Sizinle Oynaması Sizi Sevdiği Anlamına Gelir

Kuşunuz sizinle oynuyorsa eğer size bu durumu şöyle anlatalım. Kuşunuzla beraber vakit geçiriyor ve eğlenceli oyunlar oynuyorsanız kuşunuz gagasını ve dilini kullanarak saçınızı çekerek parmakları kemirerek sizi tanımaya çalışıyorsa bu sizi sevdiği anlamına gelir. Kemirme bazı zaman o kadar şiddetli olur ki bu durum bir ısırığa dönüşebilir o sizi seviyorsa ve oynuyorsa ona bağırmamanız gerekir. Onun tek istediği şey sizinle oynamak ve sizi sevmektir. Tam da burada kuşunuza yaptığı şeyin kabul edilemez olduğunu açıkladığınızda kuşunuzun bir daha aynı yanlışı yapmadığını göreceksiniz. Kuşunuzla oynamayı bırakıp güzel bir şey yaptığında onu ödüllendirirseniz daha mutlu olduğunu görürsünüz.