Muhabbet Kuşu En Verimli Yem Önerisi

 

Hemen her evin en çok ve ilk tercih edilen evcil hayvanlarından biri muhabbet kuşu olmaktadır. Muhabbet kuşları için çeşitli tahıldan ve tohumlardan oluşan yemler bulunmaktadır. Kuşun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alarak sağlıklı beslenmesi için karışık yem kullanılır. Özellikle değişik markaların en değmeden üreterek paketlediği kaliteli yemler en iyisidir. Muhabbet kuşu yemleri arasında ön plana çıkan Malatya yem ile siz de hayvanınızın gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Eğer siz de en iyi Muhabbat kuşu yemi arayışındaysanız bazı araştırmalar yapmanız gerekir. 2021 yılında en iyi muhabbet kuşu olarak gösterilen markalar kuşun sağlıklı beslenerek büyümesini sağlayan yemlerdir. Peki, Muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır?

Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşu için kafes seçimi yaparken orta büyüklükte olması gerektiğine dikkat edin. Kafes küçük olursa kuşunuz sıkılabilir. Kafeste rahat hareket etmesi için geniş bir kafes ideal bir tercih olacaktır. Eğer kafesin üzerine tünek alanı yaparsanız, her yere tuvaletini yapmadığını göreceksiniz. Soğuğa karşı nadir olan muhabbet kuşları rüzgarda, kış aylarında dışarıda kalırsa hastalanır ve ölürler. Aynı şekilde güneş altında da kesinlikle beklememelilerdir. Yem verirken onların beğendiği yemleri vermeye önem verin. Çok yem verseniz bile beğenmezlerse onu yemeyeceklerdir.

Mutlaka ama mutlaka kafeste gagalarını pürüzsüzleştirmek için kullanacağı bir gaga taşı bulundurmaya özen gösterin. Kuşunuzun suyunu her gün temizlemeniz daha iyi olacaktır. Kloru ölmüş bir su kuşların sağlığı açısından önemlidir. Dışkıların kokmaması ve böceklenme yapmaması için kuşunuzun dışkısının olduğu kağıdı değiştirin. Kafesin içerisine bir ayna almak yerine bir arkadaş almanız daha iyi olacaktır. Muhabbet kuşlarını yıkamak yerine küçük geniş bir kaba su koyarak onun kendini yıkamasını ve temizlemesini sağlayabilirsiniz. Vitamin dozlarını veterinerinize danışarak vermeniz daha iyi olacaktır. Sebze ve meyvelerin de ekstradan verilmesine gerek yoktur. Muhabbet kuşları da tüy dökmeye verimlidir. Yalnızlıktan, stresten, ilgisizlikten veya verilen yemlerden dolayı kuşunuz tüy dökebilir. Vakit kaybetmeden veterinere götürerek sorunun çözümünü bulabilirsiniz.