Muhabbet Kuşu Doğru Tünek Seçimi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşlarının kafeslerinde yer alan plastik tünekler bazı kuşlar için iyi bazı kuşlar için olumsuz etki oluşturmaktadır. Kuşlar bildiğiniz gibi uçma dışında hep ayaklarını kullanırlar. Neredeyse günün 24 saatini ayakta geçiren muhabbet kuşları için tünekler önemlidir. Uykularında dahi tünekte duran muhabbet kuşlarının ayak sağlığı için tünekler önemlidir. Ayakta durmak dışında tırmanma, oynama, gagalarını temizleme ve eğlenme için de tünekleri kullanırlar. Muhabbet kuşlarının tüneklerinin çapı kuşların ayak boyutuna uygun olmalıdır. Bir tüneğin çapı büyükse ya da küçükse kuş onu kavrayamayıp düşecektir.

Bunun yanı sıra eşit çaptaki tünekler de kuşun ayaklarının altındaki aynı bölgelere baskı uyguladığından dolayı ayaklarını ağrıtabilir. Plastik tünekler de hem dokuları hem eşit şartları hem de doğal olmayan gövde malzemeleriyle evcil kuşlar için tavsiye edilmez. Tünek seçimi yaparken pürüzsüz, düz ve yuvarlak şekilli plastik tünekler, kuşun tünekde doğru tutmasını sağlayamaz. Bu sebeple aynı tip plastik tünekler eklemlerde şişme ve ağrıya neden olabilir. Plastik tüneklerin düz olması, plastikten yapılması sebebiyle bu tünekleri kuşunuz kemiremez. Kemirseler de kemirdikleri plastik zamanla ciddi sağlık sorunlarına neden olacaktır. Bu sebeple tünek satın alırken plastik olanlardan kaçınmanız ve ahşap olanları tercih etmeniz gerekir. Eğer kumdan yapılmış tünek seçimi yaparsanız bu kuşunuzun ayağını tahriş edeceğinden dolayı kuşları rahatsız edebilir. Kısaca çok pürüzlü, aşındırıcı veya pürüzsüz olan plastik tüneklerden kaçınmalısınız.

Kenevirden veya işlenmemiş pamuktan yapılmış olan halat tünek satın alabilirsiniz. Örgülü halat tünekler özellikle daha yaşlı olan muhabbet kuşları için rahat bir seçenektir. Evcil kuşlar için en ideal tünek ahşap ve doğal tüneklerdir. Eğer kafesinizde bir ahşap tünek varsa ikinci bir tüneği de doğal ağaç dallarından tercih edebilirsiniz. İnceden kalına doğru olan bir tünek hem kuşun ayaklarının rahat kavramasına hem de kemirme, gaga temizleme, vücudunu kaşıma gibi pek çok ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur. Aynı zamanda kuşun ayakları doğal tüneği tam kavradığından dolayı tırnaklarını kendiliğinden törpüleyecek ve kesmek zorunda kalmayacaksınız.