Muhabbet Kuşu Çiftleşme ve Yumurtlama Dönemleri

Muhabbet kuşu sahipleri için kuşların çiftleşme ve yumurtlama dönemleri önemlidir. Bunun için de muhabbet kuşu çiftleşme dönemi önemlidir. Doğada yaşayan muhabbet kuşları bahar aylarında çiftleşirler. Doğada yaşayan muhabbet kuşları bahar aylarında çiftleşirler. Bu sebeple kafeste yetişen muhabbet kuşlarının çiftleşmesi için en uygun dönem baharın ilk günleridir. Bu sebeple tüm pencereleri açıp toprak ve bahar kokusunun içeri girmesini sağlayın. Böylece muhabbet kuşunun çiftleşme isteğini canlandırmış olacaksınız. Bazı zaman da muhabbet kuşu sahipleri de gün ışığından faydalanmaktadır. Muhabbet kuşu çiftleşmesi için ne gerekir sorusunun yanıtlarının da iyi alınması gerekir. Mesela, muhabbet kuşları 6 ay olmadan önce çiftleşmeyecektir.

Muhabbet Kuşu Yumurtlama Dönemi

Muhabbet Kuşlarının kuluçka dönemi 20 gün sürecektir ve aynı zamanda kuşlar yılda 1 veya 2 kez kuluçkaya yatabilirler. Dişi muhabbet kuşu yumurtlama dönemi sonrasında kuluçkaya yatan ve bu dönemde de erkek muhabbet kuşunda dişi muhabbet kuşunun beslenmesiyle ilgilenmektedir. Kuş sahipleri de hem dişi hem de erkek muhabbet kuşunu strese sokacaktır. Kuşlar için huzurlu ve sakin ortam yaratmanız gerekir. Muhabbet kuşu yumurtlama dönemi boyuca sükunet isterler. Yumurtlama dönemi kuşların vitamine ve minerallere ihtiyacı olmaktadır. Bu sebeple muhabbet kuşu yumurtlama döneminde nasıl beslenmesi gerekir diye soruyorsanız özel mamaları tercih edebilirsiniz. Vitamin ve mineral takviyeleriyle kuşların vücudunun günlük ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir.

Mutlaka kafes içinde yuvalık bulundurmanız gerekir. Dişi kuşların yuva yapacağı malzemeleri de mutlaka kafeste kolay yere koyun. Kafesi sakin bir yere koyun. Çok hareketli ve çok gürültülü bir ortamda duruyorsa muhabbet kuşu bu dönemde strese girebilir. Daha sakin bir yere kafesi taşımanızda fayda vardır. Tam da bu esnada muhabbet kuşu yavru bakımı da titizlik gerekir. Bazı yavruların yumurtadan çıktıktan sonra birkaç saat içinde ölebilir. Ölen yavruları da kısa süre içerisinde kafesten çıkarmanız gerekir. Muhabbet kuşunuzun cinsiyeti neyse ona göre davranmalı ve ona göre bakım yapmanız gerekir. Muhabbet kuşları 6 ay olmadan önce çiftleşmeyecektir. Bundan dolayı tam ayını doldurduğunda çiftleştirmenizi ve ona göre bakım yapmanızı tavsiye ederiz.