Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Ana vatanı Avustralya olan muhabbet kuşları otçul olarak beslenen hayvanlardır. Muhabbet kuşları doğal yaşamlarında çok çeşitli besinlerle beslenebilme şansına sahipken evde bakıldığında darı ve tohumlardan oluşan yemlerle beslenmelidir.

Ana vatanı Avustralya olan muhabbet kuşları otçul olarak beslenen hayvanlardır. Muhabbet kuşları doğal yaşamlarında çok çeşitli besinlerle beslenebilme şansına sahipken evde bakıldığında darı ve tohumlardan oluşan yemlerle beslenmelidir. Evlerimizde beslediğimiz küçük dostlarımızın her daim daha iyi olması için elimizden geleni yaparız. İyi beslenen bir muhabbet kuşu neşeli ve sağlıklı olacağından dolayı kuşunuza iyi baktıkça o daha mutlu olacaktır. Kuşlar için doğru beslenmek özellikle onların daha sağlıklı olması ve bu sayede de hareketli olmasını sağlar. Besin çeşitliliği muhabbet kuşları için dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Muhabbet kuşlarının en sık tükettiği yem seçeneği tohumlar olduğu için elbette bu beslenme türü onlar için yeterli değildir.

Muhabbet kuşlarının temel besin kaynağı olan tohumlar onların alacağı vitamin için de önemlidir. Tohumun yapısında bulunan karbonhidrat, lipit ve protein onların daha sağlıklı olmasını sağlarken aynı zamanda daha mutlu olmasını da sağlar. Kuşun kalbine giden yolun kursağından geçtiğini zaten biliyorsunuz. Muhabbet kuşlarının yeminin içinde bulunan sarı darı, beyaz darı, kırmızı darı, aspur ve nijer tohumu onların daha sağlıklı olması ve karnını doyurması için önemlidir.

Özellikle yulaf da muhabbet kuşlarının çok sevdiği besinlerden biridir. Fakat yulafın fazla tüketilmesi yağlanmaya neden olacağı için az miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. Zayıf düşen ya da hasta olan kuşların kendini toparlaması için geçici bir süreliğine sade şekilde verilebilir. Darı dalları da kuşların sevdiği besinlerin başında yer alır. Haftada en az bir kere vereceğiniz dal darı ona hem ödül gibi hem de beslenmesine katkı sağlayacağından dolayı onları mutlu eder. Yenmesi kolay olduğu için fazla verilmesi durumunda kuşunuz tembelliğe alışacak ve diğer yemleri yemek istemeyecektir. Dal darının fazla verilmesi aynı zamanda kuşunuzun kilo almasına neden olur. Kanarya yemi veya sade yem olarak bilinen aspur kabuğu kolay soyulduğu için kuşlar tarafından çok sevilir. Muhabbet kuşlarının yem karışımında %50’ye kadar kullanılabilmektedir. Bir muhabbet kuşu günde ortalama 10 gram yem tüketmektedir. Bu miktar kuşun ırkına, cinsiyetine ve yaşına göre de farklılık göstermektedir. Son olarak da kabuğu soyulmuş ürünleri tercih etmemenizi tavsiye ederiz.