Muhabbet Kuşlarında Nezle

Bildiğiniz gibi insanlar nezle olurlar. İnsanlar gibi kuşlar da nezle oluyor. Bizlerin yakalandığı nezleden bahsetmek istiyoruz. Kuşlar da nezle konusunda çok hassastır. Söz konusu muhabbet kuşu ise en ufak bir sorun bile onu hasta edebilir. Mini minnacık bedenleri çevreden ve hava değişiminden kolaylıkla etkilenebilirler. Ani sıcaklıklar yaşanması da onların düşmanı diyebiliriz. Soğuk havalar, cereyan, rüzgar gibi etkenler de muhabbet kuşunuzun bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Tüm bunların sonucunda muhabbet kuşu nezle olabilir. Bu sebepler dışında kuşunuzun nezle olması başka kuştan dolayı da olabilir. Halsizlik, iştahsızlık şeklinde kendini gösteren nezle olan kuşun tüyleri kabarır, tüneğinde uyuma saatlerinin dışında uyuduğunu görürsünüz. İlerleyen zamanlarda ise kuşunuzda nefes darlığı ve ishal problemi yaşanabilir. Çok geç kaldığınızda ise kuşunuzda hapşırma ve burun akıntısı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Muhabbet kuşunuzun nezle olmamasını istiyorsanız onu soğuk ve rüzgarlı ortamdan uzak tutmalısınız. Kafesinin, yemeğinin ve suluğunun temiz olmasına özen gösterin. Aynı zamanda kuşunuza açıkta çok beklemiş mamaları yedirmemelisiniz. Kuşunuzu korumak için oldukça geç kaldıysanız vakit kaybetmeden veteriner hekime götürmeniz gerekiyor. Kuşunuz hastalandıysa ve bu ilk evredeyse halsizlik ve iştahsızlık yaşanır. Biraz daha ileri evredeyse nefes darlığı ve ishal yaşanır. Daha ileri evredeyse kusma, burun akıntısı ve hapşırma sorunu yaşanır. Bu gibi sorunlarla karşılaşıldığında özellikle ilk evrelerde vitamin takviyesi vermeniz gerekir. Bunu her gün taze meyve ve sebze vererek yapabilirsiniz. Fakat bunu yaparken meyveleri kurutmalısınız.Meyveyi kurutmadığınız zaman kuşunuzun ishal olmasına neden olabilirsiniz. İleri evrelerde ise antibiyotik tedavisine başlamanız gerekebilir. Fakat bu durum oldukça hassas olduğu için tedavi için uygun yolu veteriner hekim çizmelidir. Daha ileri seviyelerde ise burun derinlikleri tıkanmaya başlayacaktır. Bunun çözümü için mutlaka veterinere gitmelisiniz.

Tedavisini tamamladığınız kuşunuz biraz toparladıktan sonra kafesini sodalı bir sıcak suyla ve asit borikli suyla güzelce yıkayıp kurulamalısınız. Aynı zamanda vitamin takviyesine devam etmelisiniz. Vitamin almayan kuşların direnci kısa sürede düştüğü gibi aynı zamanda daha kolay hastalandıklarını göreceksiniz.