Muhabbet Kuşlarında Mantar Sorunu

Muhabbet kuşu sahibi olan kişiler evlerinde onlara daha iyi bakmak için biraz ekstra çaba sarf edebilirler. Muhabbet kuşlarının insanların yaşam alanlarına bir hareketlilik katmasının dışında ekstra özen gösterilmesi gereken canlılar arasında bulunur.

Muhabbet kuşu sahibi olan kişiler evlerinde onlara daha iyi bakmak için biraz ekstra çaba sarf edebilirler. Muhabbet kuşlarının insanların yaşam alanlarına bir hareketlilik katmasının dışında ekstra özen gösterilmesi gereken canlılar arasında bulunur. Bunun en önemli sebebi ise hassas bir anatomiye sahip olmasıdır. Bu durumda bilinçsiz ve dikkatsiz olarak yapılan davranışlar, muhabbet kuşlarının sağlığı için tehlikeye sebep olur. Bu tehlikelerden biri de muhabbet kuşlarında yaygın şekilde görülür.

Bu rahatsızlığa sebep pek çok faktör bulunmaktadır. Bunun sebebi de anatomiye sahip olmasıdır. Bilinçsiz ve dikkatsiz yapılan davranışlar da muhabbet kuşlarının sağlığını tehlikeye atar. Bu tehlikelerden biri de muhabbet kuşlarında görülen mantar hastalığıdır. Bu hastalığın nedenleri arasında zayıf veya yavru olan kuşlarda mantar hastalığının görülme riski yüksektir. Muhabbet kuşlarının yaşadığı yer, yem kabı, suluklar ve diğer ekipmanlar hijyenik açıdan az geldiği zaman hastalık yayılacaktır.

Sağlıklı olmayan yemlerin muhabbet kuşları tarafında kullanılması, kafes temizliğine yeteri kadar özen gösterilmemesinden kaynaklanan sağlıksız ortam koşulları, A Vitamininin eksikliği, normalden fazla sıcak ve nemli alanlarda, muhabbet kuşunun olduğu ortamda sigara tüketilmesi gibi sorunlar muhabbet kuşlarını olumsuz olarak etkilediğinden dolayı dikkat edilmesi gerekir. Devamında olan hastalık muhabbet kuşunun hava keselerine geçip muhabbet kuşlarının ölümüyle sonuçlanmaktadır. Kuşun gagasının altında ve yan taraflarında olan noktalara bakılması mantar hastalığının olduğunu anlamamıza yeter.

Yaşanan hastalık muhabbet kuşunun hava keselerine geçerek, muhabbet kuşlarının ölümüyle sonuçlanır. Deride eğer süngere benzer bir görüntü oluşursa ya da tüylerde dökülmeler olursa mantar varlığı söz konusu olmaktadır. Muhabbet kuşlarında mantar olan bölgede deri canlı görüntüsünü kaybeder, hastalık kısa süre içerisinde tedavi edilmezse eğer kuşlarda şekil bozukluğuna neden olur. Bu sebeple muhabbet kuşu mantar tedavisi için kafesinin haftada bir kez de olsa dezenfekte edilmesi gerekir. Mantar eğer kuşta gözüküyorsa diğer kuşlardan uzak tutulması gerekir. Muhabbet kuşuna kaynatılmış ılık su vermeniz ve vitamin vermeniz oldukça önem arz eder.