Muhabbet Kuşlarında Hastalık Belirtileri

Muhabbet kuşlarında herhangi bir hastalık veya sorun ortaya çıktığında, bu durum diğer canlılarda olduğu gibi belirti gösterecektir. Muhabbet kuşu konusunda tecrübeli olan kişiler kuşun hasta olup olmadığını kolay bir şekilde anlarken bu konuda acemi olan kişiler bunu iyi anlayamaz. Aslına baktığımızda pek çok kuş türü çeşitli sorun ve hastalıktan kaynaklı bazı belirtiler görebilir. Bir papağan türü olan muhabbet kuşu oldukça zeki ve hassas canlılardan olmaktadır. İnsanlarla ilişkileri genelde çok iyidir. Herhangi bir sorun olduğu zaman bile sahibiyle arasındaki ilişkisini bozmadan günlük aktivitelerine yardım eder. Muhabbet kuşlarında sık görülen hastalıklardan size bahsetmek istiyoruz.

Muhabbet Kuşlarında Görülen Hastalık Belirtileri

Öncelikle kuşunuzda herhangi bir hastalık olduğu zaman kuşunuzun dışkısını izlemek ve kontrol etmek hoş gelmese de bu önemli bir kriterdir. Kuşunuzun sağlığının normal olup olmamasına dikkat edin. Herhangi bir sorun olduğu zaman kuşunuzun dışkısını kontrol ettiğinizde sorun olup olmadığını anlayabileceksiniz. Muhabbet kuşunun dışkısı sarı, koyu kahverengi, tamamen yeşil, kırmızı ya da siyah olduğu zaman anormal olmaktadır.

Kuşunuzun tüylerinde kabarma görülürse yine bir hastalık olduğunun belirtisidir. Tüylerde kabarma genellikle solunum sistemi rahatsızlıklarıyla ilgilidir. Aynı zamanda kabarık tüyler kuşunuzun genel kondisyonunu da gizleyebilir. Muhabbet kuşlarında kilo kaybı da oldukça fazladır. Kilo kaybı iştahsız kuşlarda çok daha hızlı ilerlemekle beraber doku ve organların işlev kaybının olduğunun da göstergesidir. Kilo kaybını belirlemek için de eğer varsa hassas terazi yardımıyla kuşunuzu düzenli olarak tartmanız gerekir.

Kuşunuzun üst solunum yolları hastalığı varsa bu durum burnunu ve gözlerini etkileyebilir. Kuşunuzun burnunda ve gözlerinde akıntı ve kızarıklık söz konusuyla üst solunum sistemi hastalıklarıyla ilişkilendirebilirsiniz. Fakat bunun yanı sıra alerjiler çeşitli kimyasal tahriş edici malzemeler, aşırı soğuk ya da aşırı sıcak hava kuşunuzun böyle sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir.