Kuşum Hiç Yem Yemiyor, Ne Yapmalıyım?

Kuş besleyen bireyler, bazı zamanlarda kuşlarının iştahsız hale geldiğini ve yem yemeyi reddettiğini görebilmektedir. Muhabbet kuş yem yemiyor ne yapmalıyım diye düşünen bireyler, bu noktada bu sorunun pek çok farklı sebepten ötürü meydana gelebildiğini b

Kuşum Hiç Yem Yemiyor, Ne Yapmalıyım?


Kuş besleyen bireyler, bazı zamanlarda kuşlarının iştahsız hale geldiğini ve yem yemeyi reddettiğini görebilmektedir. Muhabbet kuş yem yemiyor ne yapmalıyım diye düşünen bireyler, bu noktada bu sorunun pek çok farklı sebepten ötürü meydana gelebildiğini bilmelidir. Eğer kuşunuz iştahsızsa bu sorunun ilk olarak nedenlerini bilmeniz ve daha sonra çözüm aramanız en doğrusu olacaktır.
Muhabbet Kuşu Neden Yem Yemez?  
Muhabbet kuşlarının yem yememe nedeni hem psikolojik, hem de fiziksel nedenlere bağlı olabilmektedir. Muhabbet kuşlarının yem yemeyi bırakmasının ve iştahsız hale gelmesinin temel nedenleri aşağıdaki listede belirtilmektedir. 
Eğer muhabbet kuşunuzu yeni aldıysanız, kuşunuz ortama alışana kadar yem yemeyebilir. 
Kuşunuzun gagasında bir sorun varsa, bu durum onun yem yememesine sebebiyet verebilir. 
Kuşunuza verdiğiniz yem bayatsa, kuşunuz yemin tadını beğenmediği için iştahsız hale gelebilir. 
Kuşunuzun yemi çok vitaminliyse ya da sürekli aynı yemi veriyorsanız, kuşunuz yem yemeyi reddedebilir. 
Kuşunuzla fazla ilgilenmeniz veya hiç ilgilenmemeniz kuşunuzda stres ve iştahsızlığa neden olabilir. 
Kuş hastalıkları, kuşların yem yemesini engelleyebilmektedir. 
Yukarıda görülen nedenler, tüm kuş türlerinde görülebilmektedir. Eğer kuşunuz halsiz, zayıf ve yem yemiyorsa, bu sorunu çözmenizi sağlayacak bazı yöntemler bulunmaktadır. 


Yem Yemeyen Kuşa Ne Yapılmalı?


Eğer kuşunuz yem yemiyorsa iştahsız hale gelecektir. Muhabbet kuşum iştahsız ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız, bu noktada kuşunuzun iştahını açacak bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. Aşağıdaki listede bu yöntemler açıklanmaktadır. 
Kuşunuza özel vitamin takviyeleri alabilirsiniz. 
Kuşunuzun meyve ve sebze tüketmesini sağlayabilirsiniz. 
Kuşunuzun günlük yemini değiştirebilir ve kuşunuzun yeni yeme alışmasını sağlayabilirsiniz. 
Kuşunuzu veterinere götürerek sorunun neyden kaynaklandığını öğrenmeniz tavsiye edilmektedir. 
Kuşunuza yoğun ilgi göstermeyi veya ilgisiz davranmayı bırakmalısınız. 
Eğer kuşunuz evde yeniyse, ortama alışmasını sağlamalısınız. Bu noktada kuşunuzu sürekli kafesten çıkartmamalı ya da kuşunuzu kafeste hapsetmemelisiniz. 
Bu yöntemler kuşunuzun iştahını yerine getirmiyorsa, mutlaka veterinere görünmeniz gerekecektir. Aksi halde kuşunuz fazla zayıflayabilir, enerjisi düşebilir ve hatta ölebilir. Bu nedenle iştahsızlık sorununu hafife almamanız ve tedavi için kuşunuzu veterinere götürmeniz önerilmektedir.