Kuşlarda Deri Enfeksiyonları

Kuşlarda deri enfeksiyonlarıyla sıklıkla karşılaşıyoruz. Kuşlarda meydana gelen çeşitli mikroorganizmalar deri enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Bakteri ve mantar kaynaklı deri enfeksiyonları yine sık gördüğümüz enfeksiyonlar arasında yer alır. Bunun dışında virüs ve parazitten kaynaklı bazı enfeksiyonlarda söz konusu olmaktadır. Bakteri ve mantar kaynaklı deri enfeksiyonları yine sık gördüğümüz enfeksiyonlar arasında yer alır. Bunun yanı sıra virüs ve parazit kaynaklı enfeksiyonlarda söz konusudur. Bakteri ve mantar kaynaklı deri enfeksiyonları özellikle deri bütünlüğünün bozulduğu veya derinin uzun süre nemli kalması önemli durumlardandır.

Kuşlarda Enfeksiyon Belirtileri

Kuşlarda deri enfeksiyonu belirtileri, görülen belirtinin türü ve şiddetine göre farklılık gösterir. İlk etapta ve çok ilerlemediği zaman deri ve tüyleri etkiler. Eğer durum şiddetliyse ve tedavide de geç kalınırsa genel ve sistemik belirtiler ortaya çıkar. Kuşlarda görülen deri enfeksiyonlarında en sık görülen belirti kızarıklıktır. Bazı bölgelerde veya genel olarak kızarıklık sorunu gözlemlenebilir. Diğer önemli bir belirti ise kaşıntıdır. Kuşlar gagaları veya ayaklarıyla sürekli derilerini kaşımak isteyecektir. Bu durum şiddetli hale gelirse deride olan enfeksiyon artış gösterebilir. Kuşlarda görülen şişkinlik ve şişme de deri enfeksiyonlarında görülen bir diğer belirtidir. Bu belirti ve şiddeti de bir çok farklı faktöre göre değişiklik gösterir. Kuşlarda deri enfeksiyonu olduğu zaman tüy yapısı da bozulabilir.

Kuşlarda Mantar Kaynaklı Deri Enfeksiyonları

Kuşlarda ringworm, cryptococcus mantarları, malassezia gibi farklı mantarların neden olduğu deri enfeksiyonları vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilmektedir. Mantar enfeksiyonlarının bir alt başlığı olarak da maya enfeksiyonlarını söyleyebiliriz. Kuşunuz bir deri bölgesini normalden daha fazla kaşıyor ve gagalıyorsa, enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bölgede olan kızarıklık, kabuklanma gibi durumları görmeniz enfeksiyona işaret eder. Böyle durumlarda da vakit kaybetmeden kuşunuzu veterinerine götürmeniz doğru olacaktır. Eğer kuşunuzun deri enfeksiyonuna başka bir neden sebep olduysa da bu veteriner hekim tarafından tespit edilmeli, kaşıntı, kızarıklık, şişlik gibi belirti görüldüğünde vakit kaybetmeden hemen önlemini almanız gerekir. Kafes temizliğini düzenli olarak yapıp kuşunuzun sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.