Kuşlar Neden Tüy Döker?

Kuşlarda tüy dökme sıklıkla görülen bir durumdur. Neredeyse hemen her kuş türünün kendine ait tüy dökme dönemi vardır. Bu dönem bazen doğal ihtiyacı karşılamak amacıyla yapılırken bazen de bir sorunun ortaya çıktığının göstergesidir.

Kuşlarda tüy dökme sıklıkla görülen bir durumdur. Neredeyse hemen her kuş türünün kendine ait tüy dökme dönemi vardır. Bu dönem bazen doğal ihtiyacı karşılamak amacıyla yapılırken bazen de bir sorunun ortaya çıktığının göstergesidir. Kuşlar neden tüy döker? Sorunuzun cevabını siz değerli okurlarımıza vermek istiyoruz. Kuşların tüy dökmesinin nedeni farklılık gösterebilir. Türü, yaşı veya cinsiyeti her ne olursa olsun kuşlarda tüy dökmü dönemi izlenmelidir.

Kuşlar Neden Tüy Döker?

Kuşlarda tüy dökme durumunun nedeni olarak pek çok unsur bulunabilir. Elbette kuşlar neden tüy döker dediğimiz zaman tek cevap vermek mümkün değildir. Tüm bu sebepleri bilmek, hem kuşunuz hem de sizin için kurtarıcı nitelikte olacaktır. Kuşunuzun neden tüy döktüğünü öğrenmeden önce tüy dökülme türünü bilmeniz gerekir. Patolojik olarak ve fizyolojik olarak tüy dökme türleri ikiye ayrılır. Fizyolojik dökülmeler, kuşun doğasında bulunacak ve genellikle tüy değiştirme olarak adlandırılacaktır. Herhangi bir hastalık veya kötü duruma bağlı olarak gerçekleşmeyen bu tür dökülmeler dönem dönem yaşanacak ve kolaylıkla son bulacaktır. Bir sağlık probleminin belirtisi olarak ortaya çıkan tüy dökme tedavi gerektirecektir. Evlerde beslenen muhabbet kuşları farklı dökülme türlerinin inceleneceği canlılardan olmaktadır. Fizyolojik dökülme genellikle mevsim geçişi ve büyüme aşamalarında yaşanacak, anormal boyutlara ulaşmayacaktır. Beslenme, bakım ve kimi zaman bazı desteklerle bu dönem atlatılabilir.

Kuşlarda Tüy Dökümü Belirtileri

Kuşlarda tüy dökümünün ardında yatan sebepleri anlamak mümkündür. Kuşların tüy dökme belirtilerini önceden anlamak da mümkündür. Bu belirtileri anlamak ve sorunlu durumlara erken müdahale etmek oldukça avantajlıdır. Kuşunuz için düşünmeniz gereken en önemli şey muhabbet kuşlarının ne zaman tüy dökeceği ve bu durumun ne kadar süreceğiyle ilgilidir. Her sahip kuşunun genel özelliklerini bilir ve tanır. Son zamanlarda kuşunuzun başlıca özelliklerinde bazı değişiklikler fark edebilirsiniz. Agresif ve depresif davranışlarda bulunabilir, sizi anlamamaya başlayabilir. Yalnızlıktan rahatsız veya aynı kafesi paylaştığı kuşlardan bıkmış olabilir. Ortamı, kafesi, maması ve oyuncaklarını değiştirmek isteyebilir. Tüm bu davranışlara dikkat etmeli ve ona göre kuşunuza davranmalısınız.