Kanatlı Hayvanlarınız İçin Tahıl Nasıl Seçilir?

Hayvanların beslenmesinde kullanılan tahıllar zengin besin elementlerine sahip ve içerisinde protein gibi besin elementlerinin olması önemlidir.

Hayvanlar İçin Tahıl Nasıl Seçilir?


Hayvanların beslenmesinde kullanılan tahıllar zengin besin elementlerine sahip ve içerisinde protein gibi besin elementlerinin olması önemlidir. Tahıllar içerisinde bulunan besin maddeleri ile beraber tahıl çeşitleri ve yetiştirme koşulları gibi kullanılacak tahıl koşullarına bakılması gereken durum vardır. Hayvanlar tarafından yenilen bazı tahıllar genelini tohumlar oluşturur. Hayvanlar için tahıl seçimi,
Maş fasulyesi.
Kenevir tohumu.
Keten tohumu.
Rapiska tohumu.
Elenmiş kırmızı buğday.
Soyulmuş iç yulaf ve soyulmuş darı.
Yeşil bezelye gibi tahıl çeşitleri fazladır ve her biri hayvanlar için özel bir besin kaynağıdır.


Hayvanlar İçin Tahılların Yararları


Hayvanlar için tahıllar, isteğe bağlı karışık olarak kullanılabilir. Tahıllar, bitkisel olduğu için içerisinde zengin elementler ve vitaminler içerir. Tahılların hayvanlara yararları şu şekildedir,
Hayvan Tahılları kategorisinde bulunan maş fasulyesi içerisinde A ve B vitaminleri içermektedir. Aynı zamanda maş fasulyesi demir, K, C, E vitaminleri içerir.
Maş fasulyesi içerisinde karbonhidrat bulunur ve yağ oranı düşük bir tahıldır. İçerisinde diyet lifi içermektedir ve bu sayede hayvanların bağırsak faaliyetlerini düzenlemektedir.
Tahıl olarak kullanılan tohum içerisinde hayvanların sağlığını arttıracak omega 3 gibi vitaminler bulunmaktadır. Bu hayvan tahılları kuş gibi hayvanların yaşam ömrünü arttırırken tüylerini de canlı tutmaktadırlar.
Soyulmuş iç yulaf, kuşların bağırsaklarını düzenler ve bu tahıl genel olarak yavru kuşların tüketmesi için uygundur. Kuşların bağırsaklarına doğal yollar ile probiyotik kazandırır.
Yeşil bezelye tanesi açısından yüksek besin değerleri barındırır ve bir bezelye tanesinde %57 karbonhidrat ile %23 protein bulunmaktadır. Bezelyede aynı zamanda lifler ve yağda bulunmaktadır.


Hayvanlar İçin Tahıl Seçimi


Hayvanlar için tahıl seçimi yaparken önce hangi hayvanı besleme yapacağınız önemlidir. Tahılların yararları araştırıldıktan sonra o hayvana uygun en çok besin değerli tahıl seçilip o şekilde beslenmelidir. Hayvanlar için tahıl seçimi genel olarak şu şekildedir,
Hayvan tahıl seçimi yapılırken özellikle hayvanların sindirim sistemleri göz önüne alınarak en uygun tahıl seçilmelidir.
Tahıl seçilmeden önce hayvanlar gözlemlenmeli ve hangi yemi tüketip hangi yemi tüketmediklerine bakılarak ağız tadına uygun yüksek proteinli tahıllar seçilmelidir.