BLOG YAZILARI

KANARYA TÜY DÖNEMİ

sarı kanarya
sarı kanarya

Kanaryaların da tüyleri zamanla yıpranır. Tüyler kendilerini onarma özelliğine sahip olmadığı için yenilenmeleri gerekir. Kanarya besleyenlerin yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri de kanarya neden tüy döker oluyor. Doğaları ve kimyaları hasar gören tüyleri onarmayı mümkün kılmaz. Bu nedenle hasar gören tüyler dökülür ve yerine yeni tüyler çıkar. Asıl konumuz olan kanarya tüy dökümü ise sanıldığından daha kompleks bir konudur. Kanaryaların yıl içerisindeki en hassas dönemleri olan tüy dökme dönemi hormonal, biyokimyasal ve fizyolojik unsurları da içerisinde barındırır.

Kanaryalar Ne Zaman Tüy Döker?

Kanarya besleyen herkesin mutlaka bilmesi gereken unsurları sizlere aktaracağız ancak öncesinde kanarya tüy dökümü hakkında en temel bilgilerle başlayalım. Bu kuş türleri,  tüy dökme dönemine yaz mevsiminin ortalarında girer ve sonbahar mevsiminin başlarında ya da ortalarında tüy dökme dönemi tamamlanır. Bu süre yaklaşık olarak 4 ila 6 haftalık bir dönemi kapsar. Bu süre boyunca kanaryaların büyük bir bölümü ötmez ve bu konuda endişe edilmesine gerek yoktur. Tüy dökme dönemi tamamlandığında kuşlar yeniden ötmeye başlarlar.

En önemli unsurlardan biri de kanarya tüy dökümünde ne verilmeli sorusunun yanıtıdır. Kanaryaların bu dönemde her zamankinden daha fazla vitamine ve minerale ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle özellikle vitamin ve mineral katkısında bulunmak için takviye gıdalar vermeniz gerekebilir. Sadece yem vermeniz bu süreçte ciddi sağlık sorunları yaşamalarına sebebiyet verebilir. Meyve içerikli takviyeler ve yeşillik vermeye özen gösterin. Çünkü kanarya tüy dökümü vitamin desteği ile sorunsuz atlatılabilen bir dönemdir.

Kanaryanın Tüy Dökme Döneminde Yeterli Vitamin Aldığını Anlamanın Yolu

Kuş besleyenler kanarya tüy dökümü beslenme konusunda tedirginlik yaşayabiliyor. Bu dönemde yeterli oranda vitamin ve mineral desteği sağlayıp sağlamadığınızı anlamanın kolay bir yolu var. Kanaryanızı nazik bir şekilde elinize alın ve karın kısmındaki tüylere hafifçe üfleyin. Burada amacımız kanaryanın karın derisini görebilmektir. Şayet deride pullanma ve kuruluk görüyorsanız yeterli vitamin ve mineral desteği sağlamamışsınız demektir.

Bir diğer yöntem de parmakla kemik incelemesi yapmaktır. Parmağınızı kanaryanın göğüs kemiğinin çevresinde bastırmadan gezdirin. Göğüsün orta ve yan kısmında yuvarlak bir şekilde almış kemik hissediyorsanız, beslenmesinde sorun yok demektir. Ancak göğüs kemiği keskin ve dışarıya çıkıntı yapmış gibi bir izlenim veriyorsa daha sağlıklı yemlerle beslemeli ve takviyeler vermelisiniz. Elbette tüydeki kanarya bakımı noktasında bazı markalar tarafından tüy dökme döneminde kullanıma özel ürettiği yem ve mama çeşitlerinden de faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın