Kakadu Papağanının Özellikleri

Bir papağan cinsi olarak karşımıza çıkan kakadugiller ailesinden oluşan ve Malay Yarımadasından, Solomon Adalarına kadar uzanan bölgede Avustralya’da bulunan türlere verilen isme kakadu adı verilir. 17 türe sahip olan bu kuş türünün aile üyelerinin çoğu vücutlarına serpilmiş kırmızı ya da sarı renge sahiptirler. Vücutları ise genelde beyaz veya siyah renktedir. Sevimli mi sevimli ibikleri, meraklı doğalarıyla bilinen kakadular, papağan türünün en tanınmış üyeleri arasındadır. Okaliptus korularından tutun da çam ve yağmur ormanlarına kadar pek çok ormanda yaşar.

Yiyecek, su ve barınak için size bağlanan kakaduları her gün aynı saatte beslerseniz ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılayacağı konusunda size güvenmeyi öğrenir. Kakadu papağanını elle beslemek onun size olan güvenini derinleştirerek, bağınızı güçlendirecektir. Bunun yanı sıra yavru papağanlara da tabaktan yemek yemeyi öğretmek önemlidir. Böylece elle beslemeye de bağımlı olmayacaklardır. Ayrıca kakadu papağanıyla oynamak onunla sahibi arasında bağ kurmanın en kolay ve en eğlenceli yollarından biridir. Onlarla etkileşimli oyunlar oynadığınız ve kafesin dışında oyun oynadığınızda size daha çok bağlandığını göreceksiniz. Kuşunuz pozitifliği varlığınızla ilişkilendirerek eve her geldiğinizde size iyi mesajlar verecektir. Kakadunun ibiği aslında onun dilidir desek yeridir. Bize farklı mesajlar verebilir. Özellikle dişi erkeğine, erkek dişisine mesaj vermek, gösteriş yapmak, merak, heyecan, korku ve hayal kırıklığını gösterebilir. Tepesini yükseltirse ısırma ihtimali olan kakadunun ibiğini indirmesi dostluk ve sakinliğin belirtisi olmaktadır. Tüm kuşlar gibi bu kuş türü de iletişim için vücut dilini kullanacaktır.

Siyah ve beyaz renkte olmalarıyla bilinen kakadu papağanı gri, pembe ve galah gibi birkaç türe daha sahiptir. Kuzenleri gibi rengarenk olmalarını engelleyen bazı durumlar vardır. Diğer papağanlar renkli olsa da kakadularda yağ bezleri bulunmamaktadır. Bunun yerine tüyleriyle toz üretmektedirler. Diğer kuşlardan ayrılan bir özelliği de zygodactyl ayaklara sahip olmasıdır. Biz nasıl ellerimizi kullanıyorsak, kakadular da ayaklarını o şekilde kullanabilmektedir. Ağaç dallarına bile tırmanabilen kakadular yiyeceklerini bir ayaklarıyla tutarak dengede de durabilirler.