Kabuksuz Muhabbet Kuşu Yemi Faydalı Mı?

Muhabbet kuşları diğer kuşlara oranla çok hassas olmaktadırlar. Sahipleri ya da muhabbet kuşu yetiştiren kişilerin muhabbet kuşlarının bakımlarına ve beslenmelerine özen göstermeleri gerekmektedir.

Muhabbet kuşları diğer kuşlara oranla çok hassas olmaktadırlar. Sahipleri ya da muhabbet kuşu yetiştiren kişilerin muhabbet kuşlarının bakımlarına ve beslenmelerine özen göstermeleri gerekmektedir. Yaşadıkları ortamın temizliği, kafeslerinin içinin temizliğine çok önem göstermelisiniz. Temiz olmayan ortamda yaşayan muhabbet kuşları kolayca hasta olabilirler. Hatta bünyeleri zayıf olduğu için ölebilirler. Bu nedenle bakımlarına özen gösterirken ilk önce temizliklerine özen göstermeniz gerekmektedir. Muhabbet kuşunuzun yem yediği kap ve su içtiğin kabın temizliğine hatta içeceği suyun da temizliğine özen göstermeniz muhabbet kuşunuzun sağlığı ve rahatı açısından önemlidir. Sağlıklı olmayan muhabbet kuşları zamanla neşesini ve canlılığını bırakmaya başlar. Hatta zamanla uçmamaya da başlayabilirler. Muhabbet kuşunuzun sağlığı için temizliği kadar yediği besinler ve besinlerin kalitesi de önemlidir. Narin vücutları olan muhabbet kuşlarının besinleri özenle seçilmelidir. Her şeyi yiyemedikleri gibi yedikleri besinlerin besin değerlerinin de düzgünce ayarlanması gerekmektedir. İhtiyaçları olan besin değerini doğru ve kaliteli bir şekilde verebilmek için veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Muhabbet kuşları için özel üretilen yemleri kullanabilirsiniz. Fakat bu yemlerin çoğunda kabuklu ürünler olduğu için muhabbet kuşunuz yerken ve sindirirken sıkıntı yaşayabilir. Yem muhabbet kuşunuzun boğazına takılabileceği gibi kuşunuzun sindirim sistemini de zorlayacaktır. Bu yemler yerine kabuksuz muhabbet kuşu yemlerini tercih etmenizde fayda vardır. Kabukları özenle soyulmuş besinlerden oluştuğu için sindirimi ve tüketimi diğer besin ve yemlere oranla çok daha kolay ve sağlıklıdır.

Kabuksuz Muhabbet Kuşu Yemi İçeriği

Kabuksuz muhabbet kuşu yemi diğer yemlerden farklı olarak içerdiği besinlerin özenle kabuklarının soyulmuş hali ile oluşturulmaktadır. Kabuksuz muhabbet kuşu yemi; kabuğu soyulmuş sarı darı, kabuğu soyulmuş kırmızı darı, kabuğu soyulmuş ak darı, hayvansal yağlar, bitkisel yağlar, sodyum klorid, kalsiyum, dikalsiyum fosfat, yumurta ve belirli karışık vitaminlerin belirli oranlar ile hazırlanmasıyla oluşmaktadır. İçerdiği D3, E, K3, B2, A, B12 gibi vitaminleri de barındırdığı için muhabbet kuşunuzun sağlığı açısından çok faydalıdır. Kabuksuz muhabbet kuşu yemi sindirimi ve tüketimi kolay olduğu için muhabbet kuşunuz için çok faydalı olacaktır.