İngiliz Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı konusunda siz değerli okurlarımıza bilgi vermek istiyoruz. Sizinde eğer muhabbet kuşunuz varsa verdiğimiz ipuçlarına dikkat ederek beslemelisiniz.

Evlerde en çok sevilen hayvanlardan biri olan muhabbet kuşu insanlara hizmet etmesi için yaratılan önemli bir hayvandır. Her geçen gün gelişmekte olan kuşlar evlerde yer edinmeye devam etmektedir. Kuşlardan papağan türü olan konuşması ve hareketleriyle neşelendiren İngiliz Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

İngiliz Muhabbet Kuşu Özellikleri

Avustralya kuş türünün bir çeşidi olarak karşımıza çıkan İngiliz Muhabbet Kuşu 19 ve 20. Yüzyılda İngiltere’de seçici yetiştirilme sonucu ortaya çıkan bir türdür. Muhabbet kuşları bildiğiniz gibi Avustralya ve Amerikan muhabbet kuşlarına göre daha büyük olmaktadır. 25 cm uzunluğunda, 55 gr ağırlığına kadar büyüyebilen bu kuşları evde beslemenin yanı sıra ticari amaçla da kullanabilirsiniz. İngiliz Muhabbet Kuşu Fiyatı 50 TL ile 150 TL arası değişiklik göstermekle beraber gelişim ve yaşına göre fiyat değişmektedir. İngiliz muhabbet kuşlarının diğer kuş türüne göre tüyleri yumuşaktır. Yoğun tüyleri gagasını ve gözlerini kaplayarak daha kilolu görünmesini sağlayacaktır. 12 kelimeye kadar konuşabilen bu muhabbet kuşu 1 ile 2 aylık bir dönemde ilgilenilmeyle konuşmaya başlayacaktır. Tekrar edilirse ve sürekli ilgilenilirse kısa ve tek heceli kelimeleri kısa sürede öğrenebilir. Oldukça hareketli olan bu kuş kafesinin içine koyulan oyuncaklarla vakit geçirerek tek kalsa bile sıkılmadan vakit geçirebilir.

İngiliz Muhabbet Kuşu Ne İle Beslenir?

İngiliz Muhabbet Kuşu evde beslenmesi kolaydır. Marketten ya da petshoptan elde edilen tohumlarla veya yemlerle beslenen muhabbet kuşu meyve yiyerek de beslenir. Elbette çok fazla meyve verilmesi durumunda evcil hayvanınız rahatsızlanarak hayatını kaybedebilir. Bundan ötürü dozunda meyve vermeniz önemlidir.

Muhabbet Kuşlarının 6 ay olana kadar cinsiyetini belirlemek zordur. Özellikle İngiliz Muhabbet kuşlarının cinsiyetini yavruyken belirlemek zordur. Kuşunuz 6 aylık olduğu zaman burun deliklerinde ve gaganın bir kısmında olan renk değişiminden cinsiyeti tespit edilebilir. Eğer İngiliz Muhabbet kuşunuzun burun delikleri mavimsi ise erkektir. Üreme zamanında kahverengi ve daha sonra beyaza dönüyorsa kuşunuzun dişi olduğunu düşünebilirsiniz. Diğer kuşlara oranla daha kısa ömürlü olan bu kuşumuzun beslendiği yerin 15 ile 21 derece sıcaklıkta olması gerekir.