Hint Bülbülü Özellikleri ve Bakımı

Hint Bülbülü Özellikleri ve bakımı düşünüldüğü kadar da zor değildir. Hemen her canlının ayırt edici özellikleri bulunur. Özellikle kuşların en belirgin özellikleri ise uçma yeteneklerine sahiptir. Avustralya’da ki çalılıklarda bulunan ve son yüzyıl içinde tüm dünya genelinde sevilen kuş türü Hint Bülbülü, Hindistan’dan gelmemekle beraber bülbüllerle veya muhabbet kuşlarıyla da akrabalığı bulunmamaktadır. Asıl adı Zebra İspinozu olan Hint Bülbülleri kolay üremektedirler. Bakımı ve beslenmesi kolay olan bu kuş, küçük boy kafeste bile beslenebilir.

Hint Bülbülü Özellikleri

Hint Bülbülünün erkeği ve dişisi arasında farklılıklar bulunmaktadır. Mesela erkeğinin gagaları kırmızı olurken, dişilerde bu renk turuncu olmaktadır. Bununla beraber erkeklerde görülen bazı tüylerde vardır. Düz renkli tüylere sahip olan Hint Bülbülünde bazı farklılıklar gözlenebilir. Turuncudan sarı renge varıncaya kadar yuvarlak yamalar, göğüs üstüne doğru siyah lekeler ve kuşun boğazına doğru zebra deseni çizgiler bulunur. Dişilerde bu tür bulunmamaktadır. Dişiler sadece basit ciklemeler halinde öterken erkeklerin kendine özgü gırtlaktan çıkardığı sese benzer ötüşleri vardır.

Hint Bülbülü Nasıl Beslenir?

Hint Bülbülleri muhabbet kuşlarıyla aynı yemden yiyebilir. Muhabbet kuşlarının yemleriyle besin değeri aynı olsa da Hint Bülbülü yemleri daha küçük tohumludur. Kanarya yemi de tüketebilen Hint Bülbüllerine ara ara yumurta da verebilirsiniz. Yeşilliği seven Hint Bülbülleri diğer kuş türleri gibi avokadodan zehirlenebilirler. Evcil kuşlar kalsiyuma da ihtiyaç duyarlar. Kalsiyumu alacakları mürekkep balığı kemiği ülkemizde yaygın olmakla beraber kolay bir şekilde bulunur.