Hint Bülbülü Fiziksel Özellikleri

Estrildidae familyasına ait olan Hint Bülbülü ağaçlarda ve doğal ortamlarda yaşayabilen bir kuş türü olarak karşımıza çıkar. Bu kuş türünün ana vatanı Avusturalya?dır. Ülkemizde Hint Bülbülü adıyla bilinen bu kuş türünün bir diğer adı da Zebra İspinozu ol

Estrildidae familyasına ait olan Hint Bülbülü ağaçlarda ve doğal ortamlarda yaşayabilen bir kuş türü olarak karşımıza çıkar. Bu kuş türünün ana vatanı Avusturalya’dır. Ülkemizde Hint Bülbülü adıyla bilinen bu kuş türünün bir diğer adı da Zebra İspinozu olarak bilinir. Avusturalya ve Orta Asya bölgelerinde bu kuş türlerinin sürü olarak doğal ortamlarında hayatlarına devam ettiği görülmüştür. Doğal ortamlarında genelde suya yakın olan ormanlık alanlarda yaşadıkları görülen hint bülbülü her daim sürüyle uyum içinde yaşarlar. Hint Bülbülleri son dönemlerde evde beslenen evcil hayvanlar arasında yer almıştır. Bunun en önemli sebebi ise sosyal canlılar olmasıdır.

Hint Bülbülü Fiziksel Özellikleri

Hint Bülbülleri yapısal olarak küçüktür. Boyları da 10 ile 11 cm arasında farklılık gösterir. Ağırlıkları da 12 gram ağırlığındadır. Fiziksel olarak en bilinen ve ayırt edici özellikleri göz altı kısımlarında bulunan tıpkı bir gözyaşına benzetilen siyah desendir. Bir diğer ayırt edici özellik ise kuyruk kısımlarından ya da sırt bölgesindeki kısımlarda zebra deseni gibi siyah beyaz desenlerin bulunması onların dikkat çekici özelliklerindendir. Bu desenlerden dolayı da Zebra Finch olarak da bilinir. Hint Bülbüllerinin ayak renkleri turuncu ya da sarı tonlarda olmakla beraber göz renkleri ise kırmızı tondadır. Uysal, sakin ve sevecen bir yapıya sahip olan bu kuş türü evde vakit geçirirken onunla konuşmanız ve sohbet etmeniz hoşlarına gidecektir ve oldukça mutlu olacaklardır. Sosyal bir yapıya ve hareketli yapıya sahip olan bu kuş türü evden çıkarken radyo ve televizyon gibi ses veren cihazların açık kalmasını seveceklerdir. Çünkü bu kuşlar ses duymayı oldukça severler. Ürkek bir yapıya sahip olan kuş türünü kendini rahat hissettiği bir yerde kaldığı sürece daha iyi olacaktır. Kuşun cinsiyet ayrımı yapılırken fazla zorlanmadığınızı göreceksiniz. Dişi ve erkek arasında birden fazla farklılık bulunmaktadır. Dişi hint bülbülünün gaga rengi turuncuya yakın bir renkte olurken, erkek hint bülbülünün gaga renkleri kırmızı renktedir. Tüy yapılarındaki farklılıklar ise erkek hint bülbüllerinin yanak kısımların turuncudan sarı renge kadar tonlar ve yuvarlak şekiller görülebilir.