Güvercinlerde Çiçek Hastalığı

Çiçek hastalığı neredeyse bütün canlılarda görülmektedir. Bizler doğduktan bir müddet sonra çiçek hastalığı için koruma sağlayan ya da daha hafif atlatmamızı sağlayan özel aşı vurulmaktayız. Bizim gibi güvercinler de çiçek hastalığı geçirebilmektedirler.

Çiçek hastalığı neredeyse bütün canlılarda görülmektedir. Bizler doğduktan bir müddet sonra çiçek hastalığı için koruma sağlayan ya da daha hafif atlatmamızı sağlayan özel aşı vurulmaktayız. Bizim gibi güvercinler de çiçek hastalığı geçirebilmektedirler. Her yaşta, her ırkta ve her cinste çiçek hastalığı görülebilmektedir. Variola olarak da bilinen bu hastalık bulaşıcıdır. Virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için çiçek hastalığı sürecinde antibiyotik tedavisi kullanılmamaktadır. Virüse etkili bir ilaç yoktur. Çiçek hastalığının etkin bir tedavisi yoktur. Güvercinin bağışıklık sistemi bu virüs ile savaşmaktadır. Çiçek hastalığı çok kolay bulaşabildiği için eğer birden fazla güvercin besliyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Çiçek hastası güvercininizi diğer güvercinlerden uzak tutmalısınız, farklı ortamlarda yaşamalarını sağlamalısınız, çiçek hastası güvercininize dokunduktan sonra ellerinizi yıkamadan diğer güvercinlerinize dokunmamalısınız. Çiçek hastalığına sahip güvercininizi karantinaya alarak diğer güvercinlerinize bulaşmasını engellemelisiniz. Çiçek (pox) hastalığına yakalanan bir güvercin hastalığı atlattıktan sonra bir daha ömrünün sonuna kadar çiçek hastalığına yakalanmamaktadır. Güvercininizin sağlığı için çiçek hastalığına hiç yakalanmadan önce veteriner hekiminizin önerdiği zamanda pox aşısı yapılmalıdır. Bu aşı güvercininizi pox yani çiçek hastalığına karşı koruyacaktır. Çiçek hastalığına sahip güvercininizi karantinaya aldıktan sonra güvercininizin bağışıklık sistemini güçlendirecek aynı zamanda ağız, gaga, yutak ve yemek borusuna zarar vermeyecek yemler tercih etmelisiniz. Bu süreçte kullanacağınız yemlerin ve suyun kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Bu süreçte hasta güvercine özellikle A vitamini verilmesinde fayda vardır. Diğer vitaminler, mineraller ve probiyotik besinler verilmesi de güvercininizin sağlığı açısından önemlidir. Kuşlarda görülen çiçek hastalığı insanlara bulaşmamaktadır.

Çiçek Hastalığı Belirtileri

Güvercinler oluşan çiçek hastalığı diğer birçok hastalık ile benzer belirtilere sahiptir. Bu nedenle hastalığın teşhisi çok önemlidir. Hastalığın doğru teşhisi hem güvercininizin hem de diğer güvercinlerinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Hastalığı doğru teşhis edebilmek için veteriner hekimine danışmalısınız. Doğru hastalığı ve doğru tedaviyi doktorunuz sizlere söyleyecektir. Çiçek hastalığı güvercininizin özellikle gaga ve baş bölgesinde siğil görünümlü irin dolu kabarcıklar dökmesini sağlar. Bu süreçte güvercininizin ateşi de artmaktadır. Ağır bir hastalık olduğu için güvercininizin sağlığına ve aşısına önem göstermelisiniz.