Etlik Civciv Yemi

Tavuklar yumurta üretimi ya da beyaz et üretimi olmak üzere iki sebepten dolayı beslenmektedir. Tavuk yetiştiricileri tavukları yetiştirme sebeplerine göre beslemektedirler

Her yavru gibi civcivler de dünyaya geldikleri ilk andan itibaren özenli bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Temizliği, yaşadığı ortamı, tüketeceği besini hatta tüketeceği suyu bile özenle seçmek çok önemlidir. Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra güçsüz oldukları için ilk 22 güne kadar özel yem ile beslenmesi iskelet ve kas sağlığı açısından çok önemlidir. Özellikle civcivlerin istenilen ağırlığa gelmesini sağladığı için tavuk besleyen kişiler tarafından çok tercih edilmektedir. Civciv yumurtadan çıktıktan ilk günden 22 güne kadar her gün tüketilmelidir. İçerisinde buğday, üre, ayçiçek kabuğu, amonyum sülfat, hayvansal protein kaynakları ve hiçbir türlü sanayi atığı (sanayide işlem görmüş besin) içermediği için civcivlerin tüketimi ve sindirimi açısından diğer yemlere oranla çok daha sağlıklıdır. Etlik civciv yemi mevsim ve çevre şartlarına göre üretilmektedir. Civcivlerin ihtiyaç duyduğu besin değerlerini içerdiği için yumurtadan çıktıktan sonra ilk yem olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Hoş bir tat ve aromaya sahip olduğu için civcivler rahatlıkla ve severek tüketmektedir. Sindirilmesi kolay ve civcivlerin büyüme süreçlerinde onlara destek sağlayacak besin ve ham maddelerden üretilmektedir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu için yeni yumurtadan çıkan civcivlerin bağışıklık sistemlerini destekleyerek büyümelerini ve sağlıkla gelişmelerini desteklemektedir. Etlik civciv yemi günlük olarak taze tüketilmesi önemlidir. Civcivlerin yem tükettiği alanda bayat veya kirli yem bırakılmamasına özen gösterilmelidir.

 

Etlik Civciv Yeminin İçerisinde Ne Var?

Etlik civciv yemi tüketim ve sindirim açısından sağlıklı olduğu kadar besin değeri açısından da yeni yumurtadan çıkan civcivlerin tüketimi açısından çok sağlıklıdır. İçerisinde mısır, mısır gluteni, soya küspesi, ayçiçek küspesi ve tam yağlı soya var olmaktadır. Bu nedenle civcivler açısından çok sağlıklıdır. İçerisinde kuru madde, ham protein, ham selüloz, ham yağ, ham kül ve nişasta olduğu için besin değeri ve kalorisi yeni yumurtadan çıkan civcivlerin ihtiyacı olan her şeyi içermektedir. Yeni yumurtadan çıkan civciv sahipleri tarafından kullanılması önemlidir. Sindirilemeyen ya da ihtiyaç duyulan besin değerini tam olarak sağlayamayan yemler etlik civcivlerin tam olarak gelişmesini ve sağlıklı büyümelerini engellemektedir.