En İyi Kızıştırıcı Güvercin Yemi

Kuşların yaşam döngüsü boyunca yaşadıkları belirli dönemler vardır. Bu dönemlerden biri de çiftleşme ve üreme dönemidir.

Kuşların yaşam döngüsü boyunca yaşadıkları belirli dönemler vardır. Bu dönemlerden biri de çiftleşme ve üreme dönemidir. Erginliğe ulaşan her kuş yaşamı boyunca bu dönemi de yaşamaktadır. Fakat güvercininiz her daim çiftleşmeye ve üremeye istekli olamayabilir. İsteği az olduğu zaman kızgınlık dönemi denilen bir dönemi yaşıyor güvercininiz. Bu kızgınlık dönemi hem sizi hem de kuşunuzu çok rahatsız etmeye başlamaktadır. Kızgınlık dönemine girmemesi için güvercinlerinize uygun bir eş bulmalısınız. Daha sonrasında kuşunuzun bu dönemde bakımına ve özellikle beslenmesine dikkat etmelisiniz. Güvercinler bu dönemde normaldeki dönemlerinden biraz daha farklı besinlere ve daha farklı enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle bu dönemde güvercininizin ihtiyaç duyduğu besin değerlerine uygun bir yem ya da beslenme şekli tercih etmelisiniz. Uygun besin değerleri, doğru bakım, temizlik ve çiftleşmesi uygun eş bu dönemde güvercininizin en çok ihtiyaç duyduğu şeydir. Çiftleşme döneminde güvercininize yardımcı olmanız hem sağlığı açısından hem de üretecekleri yavrular ve o yavruların sağlığı açısından çok önemlidir. Bu dönemler için güvercinlerin ihtiyaç duydukları besin değerlerine ve ihtiyaç duyduğu enerjiye uygun şekilde hazırlanan kızıştırıcı güvercin yemleri üretilmektedir. Güvercininize bu dönemde vereceğiniz kızıştırıcı yemi seçerken doğal ve güvercininizin bu dönemde ihtiyaç duyduğu besin değerlerini içermesini göz önünde bulundurmalısınız.

Kızıştırıcı Güvercin Yemi İçeriği

Kızıştırıcı güvercin yemleri güvercinlerin çiftleşme dönemlerindeki ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmaktadır. İçerdiği enerji ve besin değeri diğer yemlere oranla biraz daha fazladır. Kızıştırıcı güvercin yemleri; ak darı, sarı darı, kırmızı darı, ayçiçeği tohumu, Nijer tohumu başta olmak üzere darı, tohum ve tahıllar içermektedir. İçerdiği darı, tahıl ve tohumlar dışında kalsiyum, vitamin A, vitamin B2, vitamin B12, vitamin D3, vitamin E, vitamin K başta olmak üzere güvercinininiz sağlığı ve isteğinin artması için çokça vitamin ve mineral içermektedir. Kızıştırıcı yem kullanımı hem güvercininizin isteğini ve bu dönemdeki kondisyonunu sağlamaktadır hem de güvercininizin üreteceği yavruların sağlığı ve verimi için çok faydalı olmaktadır. Bu dönemlerde kızıştırıcı yem tüketimi güvercin yetiştirici ya da besleyicilerine önerilmektedir.