Cennet Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Ana vatanı Afrika kıtası olan Cennet Papağanı, sıcak iklim kuşu olduğu için sıcağı çok severler. Çok sevimli bir kuş türü olan cennet papağanı, papağan ailesinin en küçük bireyidir. Türkiye genelinde papağan beslemek oldukça popüler bir hobi olarak bilinir. Özellikle cennet papağanları gerek renkleri gerek ise cana yakınlığıyla bu sıralamanın en üst sırasında bulunuyor. Konuşma yeteneği çok olmayan bu türü satın aldığınızda kuşunuz eğer konuşuyorsa çok şanslısınız demektir. Çünkü cennet papağanlarının konuşma ihtimalini yüzdeye vurursak bu oran yaklaşık olarak %1’e tekabül eder. Islıkları taklit etme yeteneği olan cennet papağanı konuşma ve kelime taklit etme yetenekleri iyi sayılmamaktadır.

Eğer evinizde küçük yaşlarda çocuğunuz varsa onu günümüzün bilgisayarından ve internetten uzaklaştırmak istiyorsanız aradığınız evcil hayvan cennet papağanı olabilir. Küçük mü küçük gözleriyle sizin yaptıklarınızı taklit edebilir. Asla yerinde durmayacak ve sosyalleşme çabasında olacaktır. Siz yemek yerken sofranıza misafir olarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaracaktır.

Zaman içinde kendini çok sevdirmekle beraber ailenin üyesi olmayı başaracaktır. Evdeki hemen hemen her eşyayla oynayacak ve yetmeyecek biraz daha oynayarak dökebilecektir. Uykuya daldığı zaman da evde sanki biri eksikmiş gibi hissedeceksiniz. Sizin duygularınızı anlayan ve sizi neşelendiren evcil hayvanlardan olan cennet papağanı yavruyken pek hareket etmeyecek ve günün çoğunluğunu uykuyla geçirecektir. Küçük yaşlarında gelişmemiş gagası ve tırnakları sizin için tehdit sayılmayacaktır. Biraz büyüdükten sonra minik gagasını her şeyin içine sokacaktır. Televizyon kumandanızı kemirmemi dersin, perde arkasında gizlenmemi dersin yoksa kitaplığınızda yer alan kitabı yere düşürme mi dersiniz? Tüm bunları yapacak kapasitede olan kuşunuzla sürekli uğraşmanız gerekiyor. Mesela siz bulaşık yıkarken bir anda bulaşık suyunun içine dalıp banyo yapmaya çalıştığını görebilirsiniz. Tüm bu tatlı hareketleri yapan cennet papağanına alıştıktan sonra asla vazgeçemeyeceksiniz. Evinizde olan bu cennet papağanı ile siz de vakit geçirerek hem boş vaktinizi verimli geçirecek hem de yalnızlıktan kurtulabileceksiniz. Eğer ona bakmaya ve ilgilenmeye vaktiniz varsa ilgilenmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Masrafsız cennet papağanları kısa sürede evinizin maskotu olabilir