Bit kovucu nedir, ne işe yarar?

Bitler, özellikle tüylü ve kıllı canlılara yapışan minik bir böcek türüdür, bu minik bitler ikiye ayrılır bunlar ısırıcı bitler ve emici bitlerdir.

Bit kovucu nedir, ne işe yarar?


Bitler, özellikle tüylü ve kıllı canlılara yapışan minik bir böcek türüdür, bu minik bitler ikiye ayrılır bunlar ısırıcı bitler ve emici bitlerdir. Bitler, hayvanlarda birçok olumsuzluğa yol açmaktadırlar ve genellikle hayvanların boyun, baş, sırt gibi bölgelerde bulunurlar. Büyük bitler kılların arasından fark edilebilirler. Bitler kaşıntı ile beraber birçok hastalığı beraberinde getirerek yaşamı olumsuz hale getirmektedir. Bit kovucu, bitleri ve larvalarını öldüren bir ilaçtır. Bit kovucunu birçok şekilde bulabilirsiniz,
Bit kovucu ilaç genellikle hayvanların içme suyuna karıştırılır ve ter ile bitlerin atılmasını, öldürülmesini sağlar.
Bit kovucu spreyler, hayvanların üzerine sıkıldığı takdirde tüylerin arasındaki bitleri öldürerek yok olmasını sağlayan ilaçlardır.


Bitler Neden Oluşur


Bitlerin en çok geldiği şey tüyler ve kıllardır. Uzun tüylü hayvanlarda bit oluşumu çok sık rastlanılır. Özellikle yazın gelmesi ile beraber bit, pire, kan emici sinekler gibi özellikle kırmızı tavuk biti oldukça artmaktadır. Bu bitler ahıra dolmaya başlar ve sürekli üreyerek diğer hayvanlara da sıçramaktadır. Bu pireler Türkiye’de bulunan kümeslerin %72’sinde bulunmaktadırlar ve 1 hafta içerisinde büyüyerek yetişkin bitler olurlar.

Bitler ve zararları,


Bitler beslenmeden 6-9 ay canlı kalabilmektedirler.
Tavuklarda ölümlerin sebebi, kansızlık ve yumurta kalitesinin düşme sebepleridir.
Hayvanlarda bit oluşumu, sürekli kaşıntıya yol açar ve buda stres oluşturur. Oluşan stres ile hayvanlar agresif tavırlar sergilemektedirler.
Bitler çevresindeki hayvanlara hızlıca yayılır ve kan emici bitler sayesinde birçok hastalığı bulaştırmaya meyillidirler.

 
Repyon Bit Kovucu


Pepyon bit kovucu, kanatlı hayvanlarda kullanılan bir bit kovucudur. Repyon bit kovucu hayvana yararları,
İçerisinde sarımsak, deniz yosunu gibi bitkisel ve doğal malzemeler bulunur. 
Kanatlılarda kullanılan Pepyon bit kovucu, ter ile dışarı atılır sonrasında kan emici, bit gibi parazitler hayvandan uzaklaşır. 
Hayvanı ısıran sinek gibi haşereler, bit kovucu içerisindeki bileşenler sebebi ile kaşıntı stresini azaltır.
Bit kovucu kullanım şekli, 14 gün boyunca her gün 1 kez içme suyuna 4-5 damla konulması önerilir. Aşırı bit oluşumu meydana gelirse 21 gün boyunca kullanılması önerilir.
14 gün sonrasında hayvan ve kümes ve diğer hayvanlar dahil olmak üzere detaylı bir şekilde temizlenmelidir.